PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad milion złotych na poprawę kształcenia zawodowego

  • Autor: PAP/AH
  • 6 lis 2019 16:57

Ok. 1 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na nowoczesne kształcenie dostaną łącznie dwie szkoły zawodowe z regionu. W środę w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano odpowiednie umowy.

Ponad milion złotych na poprawę kształcenia zawodowego
Adobe Stock
REKLAMA
  • Pieniądze otrzymają Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku i Fundacja Inicjatywa na Rzecz Edukacji.
  • Pieniądze będą przeznaczone na kursy zawodowe, staże i praktyki, dodatkowe zajęcia czy zakup wyposażenia do pracowni.
  • Łącznie w dwóch szkołach skorzysta z tego ponad 300 uczniów.

Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku Małgorzata Kleszczewska poinformowała, że w ramach projektu "Mechaniak - przyszłość jest tu i teraz" prawie dwustu uczniów skorzysta z dodatkowych zajęć z języka angielskiego (technicznego) i z matematyki. Będzie można sfinansować koła zainteresowań - motoryzacyjne i z robotyki. Uczniowie dostaną też możliwość zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych i uprawnień na kursach spawania, obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie i diagnosty samochodowego.

- Bardzo ważne jest dla nas to, że w ramach tego projektu będziemy mogli kupić samochód osobowy z oprogramowaniem diagnostycznym, samochód hybrydowy - poinformowała Kleszczewska. Mówiła, że pozwoli to szkole kształcić uczniów we wszystkich zawodach z branży motoryzacyjnej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ponadto 17 nauczycieli będzie mogło doskonalić swoją wiedzę na kursach z motoryzacji, transportu i spedycji.

Fundacja Inicjatywa na Rzecz Edukacji wyposaży dwie pracownie komputerowe, utworzy i wyposaży pracownię do nauki w zawodzie opiekunki dziecięcej. Prezes fundacji Agnieszka Czarnowska poinformowała, że organizacja prowadzi własne żłobki i przedszkola, liczy więc na to, że będzie mogła kształcić kadrę także na własne potrzeby. Projektem ma być objętych ok. 150 osób.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział na konferencji prasowej, że dotychczas z RPOWP na wsparcie szkolnictwa zawodowego przeznaczono 107 mln zł. Podkreślał, że to pieniądze, które służą podnoszeniu kompetencji i kwalifikacji uczniów tak, by byli konkurencyjni na rynku pracy i do niej przygotowani. - Wiem, że te projekty odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy - dodał Kosicki.

Marszałek mówił, że szkolnictwo zawodowe jest ważne dla rozwoju województwa, rynku pracy, ale także dla firm.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło dodał, że projekty pomagają spełniać marzenia nauczycieli, bo umożliwiają dodatkowe działania, które nie mogą być wdrażane normalnie na lekcjach. Dodał także, że to również szansa dla uczniów na rozwijanie pasji zawodowych.

- Technologia tak szybko galopuje, że żadna szkoła, mimo największych środków, nie jest w stanie nadążyć za tym, co się dzieje na rynku technologicznym, więc staramy się troszeczkę to wspierać - mówił Derehajło. Zaznaczył, że konieczna jest do tego także współpraca z przedsiębiorcami.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad milion złotych na poprawę kształcenia zawodowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA