PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad 6 tys. osób przystąpi do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2022 9:55

Ponad 6 tys. osób ma przystąpić w sobotę w całym kraju do tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Egzaminy rozpoczną się o godz. 11 w 21 miastach w Polsce.

Ponad 6 tys. osób przystąpi do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze
W tym roku do egzaminów dopuszczone zostały 6 tys. 62 osoby (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Jak poinformował resort sprawiedliwości państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną zostaną przeprowadzone po raz siedemnasty. Natomiast państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą odbędzie się po raz piętnasty.

W tym roku do egzaminów dopuszczone zostały 6 tys. 62 osoby, w tym na aplikację adwokacką - 2 tys. 272 osoby, aplikację radcowską - 2 tys. 905 osób, aplikację notarialną - 717 osób, zaś aplikację komorniczą - 168 osób.

Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzyma kandydat, który udzieli prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań.

Jak przypomniało Ministerstwo Sprawiedliwości, w ubiegłym roku do tych egzaminów przystąpiły łącznie 6 tys. 374 osoby. "Egzaminy zdało 3 tys. 800 osób, co stanowiło 59,6 proc. zdających" - podano.

Egzaminy na aplikacje zostaną przeprowadzone w 21 miastach w Polsce przez 55 komisji egzaminacyjnych - 21 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 25 komisje ds. aplikacji radcowskiej, sześć komisji ds. aplikacji notarialnej oraz trzy komisje ds. aplikacji komorniczej.

W skład każdej z komisji wchodzi siedem osób: przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy prawniczych samorządów zawodowych: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. "W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodzi ponadto prokurator" - zaznaczyło MS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 6 tys. osób przystąpi do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA