PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad 6 tys. osób będzie zdawać egzamin na aplikacje prawnicze

  • Autor: PAP/JP
  • 22 sie 2022 16:15

Ponad 6 tys. osób zgłosiło się do tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą - poinformował w poniedziałek resort sprawiedliwości. Egzaminy zostaną przeprowadzone za miesiąc - 24 września.

Ponad 6 tys. osób będzie zdawać egzamin na aplikacje prawnicze
Ponad 6 tys. osób zgłosiło się do tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą (fot. Pixabay)
REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało w poniedziałkowym komunikacie, że termin składania wniosków o dopuszczenie do tegorocznych egzaminów wstępnych upłynął 10 sierpnia br. Jednak - jak dodano - liczby kandydatów mogą jeszcze ulec zmianie po wpływie wszystkich zgłoszeń wysłanych pocztą.

Według aktualnych danych MS wnioski o dopuszczenie do tych egzaminów złożyło: na aplikację adwokacką ok. 2 tys. 270 osób; na aplikację radcowską ok. 2 tys. 900 osób; na aplikację notarialną ok. 720 osób; zaś na aplikację komorniczą ok. 170 osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak przypomniano kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy liczące po 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, a pozytywny wynik otrzymają osoby, które odpowiedzą poprawnie na minimum 100 pytań.

Egzaminy na aplikacje zostaną jednocześnie przeprowadzone w 21 miastach. Dotąd powołane zostały 53 komisje egzaminacyjne - 21 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 23 ds. aplikacji radcowskiej, sześć ds. aplikacji notarialnej oraz trzy ds. aplikacji komorniczej.

W przypadku egzaminów na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną na wniosek kandydata będącego osobą niepełnosprawną możliwe jest wydłużenie czasu na rozwiązywanie testu o 75 minut i udzielenie zgody na szczególny sposób rozwiązywania zestawu pytań testowych.

W zeszłym roku do wrześniowych egzaminów wstępnych na aplikacje przystąpiły 6 tys. 374 osoby. Na aplikację adwokacką było to 2 tys. 378 osób, zaś zdały 1 tys. 422 osoby, czyli 59,8 proc. Na aplikację radcowską - 3 tys. 74 osoby, a zdało 1 tys. 812 osób (58,9 proc.). Na aplikację notarialną 746 osób, zdały 453 osoby (60,7 proc.). Na aplikację komorniczą - 176 osób, zdało 113 osób (64,2 proc.).

Państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., zaś na aplikację komorniczą od 2008 r.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 6 tys. osób będzie zdawać egzamin na aplikacje prawnicze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA