PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ponad 6 milionów euro na powstanie platformy komunikacji między badaczami

Stworzenie platformy dla nauk humanistycznych i społecznych, która usprawni komunikację między badaczami - to cel projektu TRIPLE, na którego realizację przyznano 5,6 mln euro z programu Horyzont 2020. Jednym z wykonawców projektu jest Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN.

  • Autor: PAP/KM
  • 10 cze 2019 17:37
Ponad 6 milionów euro na powstanie platformy komunikacji między badaczami
Stworzenie platformy dla nauk humanistycznych i społecznych, która usprawni komunikację między badaczami - to cel projektu TRIPLE (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Platformę TRIPLE (Targeting Researchers through Innovative Practices and multiLingual Exploration) stworzy międzynarodowe konsorcjum OPERAS, zajmujące się promowaniem otwartej komunikacji pomiędzy badaczami, którzy pracują w obszarach nauk humanistycznych i społecznych. Na realizację projektu konsorcjum otrzymało 5,6 miliona euro ze środków programu Horyzont 2020.

Celem projektu TRIPLE jest zwiększenie widoczności badań społecznych i humanistycznych oraz ułatwienie współpracy między przedstawicielami tych dyscyplin.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Reprezentanci humanistyki i nauk społecznych z krajów europejskich posługują się odmiennymi metodami badań, władają różnymi językami narodowymi, mają wielostronne zainteresowania. Projekt powstał w odpowiedzi na wyzwania, z którymi się borykają. Szeroki zakres tematyki i metodologii badań w ramach tych dziedzin jest ich niebywałym atutem, ale rodzi jednocześnie trudności z przepływem informacji czy współpracą między naukowcami z różnych dyscyplin. W rezultacie wyniki badań humanistycznych i społecznych są trudniej dostępne i rzadziej wykorzystywane, co odbija się także na ich mniejszym wpływie społecznym - tłumaczą przedstawiciele Instytutu Badań Literackich PAN.

W ramach projektu ma powstać wielojęzyczna i wielokulturowa platforma przeznaczona zarówno dla przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Dzięki niej będą mogli wymieniać się informacjami o swoich działaniach i projektach, jak również wyszukiwać materiały naukowe i dane badawcze opublikowane w różnych językach. Twórcy platformy mają także nadzieję, że ułatwi ona nawiązywanie współpracy między światem akademickim i środowiskami pozanaukowymi.

TRIPLE ma być częścią większej całości - infrastruktury badawczej przygotowywanej przez należące do konsorcjum OPERAS instytucje. Infrastruktura ta z kolei ma być powiązana z zainicjowanym przez Komisję Europejską projektem EOSC (European Open Science Cloud) - bazą danych spełniającą założenia otwartej nauki (open science).

Prace nad TRIPLE trwać będą 3,5 roku i rozpoczną się jesienią bieżącego roku. Będzie w nich uczestniczyć 18 instytucji z 12 państw europejskich.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 6 milionów euro na powstanie platformy komunikacji między badaczami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA