PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad 13,5 tys. studentów Politechniki Krakowskiej rozpoczęło rok akademicki

  • Autor: aw/pap
  • 3 paź 2019 13:10

Ponad 13,5 tys. studentów i doktorantów Politechniki Krakowskiej uroczyście rozpoczęło w czwartek nowy rok akademicki. Rektor uczelni prof. Jan Kazior poinformował, że w tym roku więcej kandydatów niż w ubiegłym chciało się dostać na studia.

Ponad 13,5 tys. studentów Politechniki Krakowskiej rozpoczęło rok akademicki
Politechnika Krakowska (fot.:/pl.wikipedia.org/Farmidona)
REKLAMA
  • Więcej też nowych studentów, bo blisko 4 tys., uczelnia przyjęła na pierwszy rok.
  • Rektor wyraził zadowolenie z takiej sytuacji, ponieważ - jak zaznaczył - w tym roku trudniej niż w poprzednich było się dostać na studia. Uczelnia w myśl nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym stawia na jakość kształcenia, a nie na liczbę studentów.

W roku akademickim 2019/2020 żacy uczyć się będą na ośmiu wydziałach i 31 kierunkach studiów. W letniej rekrutacji na studia największą popularnością cieszyły się kierunki: informatyka, budownictwo, architektura, automatyka i robotyka, transport oraz odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna. Nowościami w ofercie były m.in. inżynieria czystego powietrza oraz inżynieria i gospodarka wodna.

Czytaj też: Rok akademicki 2019/2020. Co się zmieni od października?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prof. Kazior zapewnił studentów podczas czwartkowej inauguracji, że po studiach w Politechnice Krakowskiej znajdą zatrudnienie. Według przedstawionych przez niego statystyki 95 proc. absolwentów uczelni znajduje pracę do pół roku po ukończeniu studiów, przy czym prawie 60 proc. z nich pracowało już w czasie studiów. Niemal wszyscy absolwenci Politechniki Krakowskiej pracują w zawodzie. "Pracodawcy wręcz szturmują bramy naszej uczelni szukając dobrych inżynierów" - powiedział rektor.

Jak podkreślił, ten rok akademicki politechnika rozpoczyna w nowej rzeczywistości i wprowadza zmiany w myśl nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym. Od tego roku akademickiego uczelnia ma nowy statut, radę uczelni, ma szkołę doktorską, a wydziały mają być skupione wokół ośmiu dyscyplin naukowych. Rektor przyznał, że ostatni rok pracy, rozmów nad wprowadzeniem rozwiązań wynikających z nowej ustawy, był trudny, jednak udało się "w spokoju" wprowadzić zmiany.

Rektor zaprosił także na uroczyste obchody 75-lecia uczelni, które zaplanowano na maj 2020 r.

List do nowych studentów i pracowników uczelni z okazji nowego roku akademickiego wystosował premier Mateusz Morawiecki. Wskazał on, że ostatni rok był intensywny dla nauki, był czasem wdrażania reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 13,5 tys. studentów Politechniki Krakowskiej rozpoczęło rok akademicki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA