×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ponad 120 nauczycielek z Ukrainy chce pracować w Krakowie

  • Autor: PAP/KDS
  • 14 maj 2022 15:48

120 zgłoszeń od nauczycielek z Ukrainy, które chcą uczyć dzieci i młodzież w krakowskich placówkach, wpłynęło do urzędu miasta. W 82 szkołach pracuje już 140 pedagogów posługujących się językiem ukraińskim.

Ponad 120 nauczycielek z Ukrainy chce pracować w Krakowie
Od czasu wybuchu wojny do Krakowa przybyło ok. 177,5 tys. osób z Ukrainy, z których ogromna część to kobiety i dzieci. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Miasto poinformowało, że od czasu wybuchu wojny do Krakowa przybyło ok. 177,5 tys. osób z Ukrainy, z których ogromna część to kobiety i dzieci. Do tutejszych szkół i przedszkoli - według piątkowych danych - zapisanych zostało ponad 6,7 tys. najmłodszych przybyłych. Na tych, którzy dopiero zaczną uczęszczać na zajęcia, wciąż czekają wolne miejsca.

Szkoły mogą zatrudniać asystentów wielokulturowych i osoby do pomocy nauczycielom przy pracy z dziećmi, które nie mówią po polsku. "W 82 krakowskich szkołach pracują nauczyciele władający językiem ukraińskim, jest ich w sumie 140. Bardzo pomocni są nauczyciele mający kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako obcego - to grupa prawie 300 osób" - podało miasto. Ponadto do urzędu wpłynęło 120 zgłoszeń od nauczycielek z Ukrainy, które chcą pracować w szkołach i przedszkolach.

Miasto prowadzi też szkolenia dla nauczycieli, pedagogów, psychologów i wychowawców, którzy będą pracować z dziećmi doświadczonymi wojenną traumą. Nie może jednak tworzyć na razie oddziałów przygotowawczych w szkołach specjalnych, bo "zgodnie z prawem oddziały przygotowawcze mogą funkcjonować tylko w szkołach ogólnodostępnych".

Na pomoc dla uchodźców miasto przeznaczyło do tej pory ponad 20,5 mln zł. Dzięki tym pieniądzom można było m.in. zorganizować dla potrzebujących noclegi, zapewnić opiekę nad ich dziećmi, rozwozić dla nich dary, zapewnić obsługę w punkcie recepcyjnym na dworcu, a także wyżywienie i wypłatę świadczeń pieniężnych.

W działającym w TAURON Arenie punkcie recepcyjnym działa 30 stanowisk, których pracownicy obsłużyli do ub. tygodnia prawie 23 tys. osób - przyjęto 22 tys. wniosków o wypłatę świadczenia pomocowego w wysokości 300 zł i 5,4 tys. wniosków w ramach programu 40+.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 120 nauczycielek z Ukrainy chce pracować w Krakowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA