Ponad 102 mln euro dla Polski z programu Erasmus+ w 2014 roku

Siedmioletni budżet unijnego programu Erasmus+ wyniesie ponad 14 mld euro. Polska z tej puli otrzyma około miliarda euro, w tym 102 mln euro w 2014 roku. Ponad jedna trzecia tych środków przeznaczona będzie na szkolnictwo wyższe, np. wymianę zagraniczną studentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 102 mln euro dla Polski z programu Erasmus+ w 2014 roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 lut 2014 21:16


Program Unii Europejskiej Erasmus+ działa od stycznia 2014 roku. Zastąpił kilka dotychczasowych programów edukacyjnych m.in. "Uczenie się przez całe życie" (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig) oraz "Młodzież w działaniu". Będzie prowadzony do 2020 roku. W Polsce realizują go trzy ministerstwa: nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji narodowej oraz sportu i turystyki.

"Siedmioletni budżet Erasmusa+ wynosi ponad 14 mld 700 mln euro, co stanowi 40-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniej edycji programów unijnych w dziedzinie edukacji" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, m.in. rozdzielającej środki, którymi Polska dysponuje w ramach programu Erasmus+.

Budżet programu Erasmus+ przewidziany na rok 2014 wyniesie 1,8 mld euro, w tym 102 mln euro dla Polski. W perspektywie siedmioletniej Polska będzie dysponowała kwotą jednego miliarda euro na realizację tego programu.

Z kwoty przeznaczonej dla Polski ponad 11 proc. skierowanych jest na działania związane z edukacją szkolną, 22 proc. na kształcenie i szkolenia zawodowe, 10 proc. na młodzież, 5 proc. na edukację dorosłych i 33,3 proc. na szkolnictwo wyższe. Dzięki temu uczelnie będą mogły m.in. prowadzić wymianę zagraniczną studentów, utrzymać mobilność kadry naukowej, zapraszać na wykłady profesorów zagranicznych.

"Pakiet związany z Erasmusem jest chyba najistotniejszym impulsem rozwojowym dla polskiego szkolnictwa wyższego i też częściowo dla nauki" - powiedziała podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz. Jej zdaniem właśnie Erasmusowi zawdzięczamy m.in. to, że na polskich uczelniach prowadzone są zajęcia również w języku angielskim.

Jak powiedziała PAP, w nowej perspektywie finansowej rozszerzy się skala programu. Uwzględniono pomoc dla osób mniej zamożnych, by koszty wyjazdu za granicę nie eliminowały ich z tej możliwości skorzystania z Erasmusa - wyjaśniła Lipińska-Nałęcz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.