Pomysłowi studenci nagrodzeni w polskim finale Imagine Cup

Projekt pomocny w skuteczniejszym radzeniu sobie z fobiami, system do kontrolowania komputera mimiką i ruchami głowy oraz gra "Lore" - te projekty zwyciężyły w czwartek w polskich finałach Imagine Cup - konkursu technologicznego dla studentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pomysłowi studenci nagrodzeni w polskim finale Imagine Cup

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 kwi 2014 19:13


Imagine Cup, organizowany przez firmę Microsoft, to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. W tym roku drużyny walczą o nagrody w trzech głównych dziedzinach: projekty społeczne, innowacje oraz gry. W krajowych finałach konkursu wybrano drużyny, które będą reprezentować Polskę w półfinałach światowych odbywających się online w maju. Finały światowe zaplanowane są na lipiec w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Tam główne nagrody w trzech kategoriach wyniosą po 50 tys. dol.

Członek jury, Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji stwierdził w rozmowie z PAP, że udział w konkursie motywuje do tego, by jeszcze w trakcie studiów przygotowywać projekty na biznes, które będą poddawane rzetelnej ocenie. Poza tym konkurs ćwiczy w studentach umiejętność współpracy i działania w zespole. Boni wyjaśnił, że w ramach konkursu trzeba opracować rozwiązanie nie tylko technicznie sprawne, ale na które będzie też popyt. "Bo nie chodzi o pomysły, które będą leżeć na półkach. Chodzi o pomysły na tyle technologicznie dobrze przygotowane, na tyle użyteczne dla ludzi, że będzie można myśleć o tym, iż znajdzie się kapitał na ich przygotowanie" - zaznaczył.

W kategorii innowacje nagrodzono zespół We Code For Food z Politechniki Białostockiej, który zaprezentował projekt Phobos. Ma on pomóc w leczeniu fobii przez terapeutów. Autorzy projektu opracowali specjalny hełm, który przenosi osobę z fobią do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki temu osoba ta - pod kontrolą terapeuty - może w bezpiecznych warunkach mierzyć się ze swoimi lękami i uczyć się opanowywać swój niepokój w pewnych sytuacjach. Użytkownik, który boi się pająków, będzie mógł np. znaleźć się w wirtualnym pomieszczeniu z pająkiem, a osoba, która zmaga się z tremą - w kontrolowanych warunkach stanie przed licznym audytorium.

Kolejną dziedziną były projekty społeczne. Tu najlepszy okazał się system Face Controller, zaprezentowany przez Drużynę Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej. System ten przy wykorzystaniu dostępnego już na rynku systemu Kinect - rozpoznaje mimikę, ruchy głowy i komendy głosowe.
Dzięki temu można korzystać z komputera, nie używając myszki ani klawiatury. System miałby rozpoznawać takie ruchy jak otwarcie ust czy uśmiech. Ruchy głowy pozwalają na sterowanie kursorem, a komendy głosowe - usprawniają komunikację z komputerem.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.