Województwo pomorskie realizuje trzy programy, które mają pomóc bezrobotnym wrócić na rynek pracy.

• Blisko 3 mln złotych przeznaczonych jest na pomoc bezrobotnym z Pomorza.
• Uczestnicy projektu przejdą kursy zawodowe i trafią na staże.
• Pracodawcy będą mogli liczyć na zwrot części kosztów po zatrudnieniu uczestników projektów.
Prawie 3 mln zł z funduszów unijnych i budżetu państwa zostanie przeznaczonych na zwiększenie zatrudnienia osób bezrobotnych z powiatu gdańskiego. trzy projekty obejmą 165 osób, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy i ukończyły 30. rok życia.
Uczestnicy pierwszego z projektów - w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku - przejdą kursy i szkolenia niezbędne do nabycia kompetencji zawodowych, a także wezmą udział w 3-miesięcznych stażach. Poza tym pracodawca osób objętych programem otrzyma pomoc finansową, jako zachętę do zatrudnienia uczestników projektów, a także zostaną mu zrefundowane koszty poniesione na wynagrodzenie brutto i obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne.
Czytaj też: Konkurs dla uczelni na nową formę kształcenia kadr dla branży motoryzacyjnej
Ponadto powiat gdański w partnerstwie z gminą Przywidz - w ramach kolejnego programu - pomoże wrócić na rynek pracy osobom, które ukończyły 30. rok życia i długotrwale pozostają bez zatrudnienia. Najbardziej zagrożeni wykluczeniem społeczno-zawodowym są: kobiety, osoby w wieku 50 lat i więcej, osoby niepełnosprawne, osoby długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach. Właśnie 55 takim osobom powiat gdański zapewni wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz kursy i szkolenia. Pracodawcy w zamian za zatrudnienie otrzymają refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy.
Czytaj też: Współpraca ze szkołami to prosty i tani sposób na pozyskanie pracowników
W trzeci projekt zaangażowany jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku wraz z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej w Pszczółkach i Suchym Dębie. Wspólnie pomogą 55 mieszkańcom wymienionych gmin w znalezieniu pracy po długotrwałym bezrobociu. W tym zadaniu pomogą trenerzy i pośrednicy pracy oraz psychologowie.
Wartość każdego z projektów wynosi około 1 miliona złotych, z czego większość tych kwot stanowi unijne dofinansowanie. Projekty są realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wszystkie trzy zakończą się w czerwcu 2018 roku.


KOMENTARZE (0)