Polskiego nauczyciela obraz własny. Jak wygląda jego praca?

Nauczyciele, jedna z najliczniejszych grup zawodowych w Polsce. Jaki mają wizerunek w oczach społeczeństwa, jak postrzegają siebie samych, a co mówią statystyki?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskiego nauczyciela obraz własny. Jak wygląda jego praca?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorządowy.pl (AW)

www.portalsamorzadowy.pl

14 paź 2014 9:18


Edukacja i wykształcenie społeczeństwa to jedne z głównych czynników decydujących o awansie cywilizacyjnym i możliwościach rozwojowych poszczególnych państw. Oba czynniki w dużej mierze zależą od nauczycieli. Przy okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela, warto przyjrzeć się ich pracy.

Czytaj też: Niedoceniani i nisko opłacani nauczyciele dorabiają w szarej strefie

Nauczyciele stanowią liczną grupę zawodową. W Polsce jest ich ok. 650 tys. Przeciętny wiek polskiego nauczyciela to 42 lata. Badania potwierdzają także sfeminizowanie zawodu nauczycielskiego – w Polsce 75 proc. nauczycieli to kobiety. Szczególnie widoczne jest to w edukacji wczesnoszkolnej, gdzie jedynie co setny nauczyciel to mężczyzna (wg danych Systemu Informacji Oświatowej).

Czytaj też: W ciągu ostatnich ośmiu lat wynagrodzenie nauczycieli wzrastało. O ile?

W Polsce zdecydowana większość nauczycieli jest zadowolona ze swojej pracy, przy czym wyniki badania TALIS wskazują, że więcej satysfakcji czerpią z pracy w szkole, w której uczą, niż z zawodu jako takiego. 

Polscy nauczyciele w większości mają umowę o pracę na czas nieokreślony, a 81 proc. nauczycieli zatrudnionych jest na pełen etat. Częściej w pełnym wymiarze godzin zatrudnione są kobiety (prawie 83 proc.) niż mężczyźni (75 proc.). Młodych nauczycieli z krótszym stażem pracy w zawodzie częściej zatrudnia się na czas określony, z kolei starsi, którzy otrzymują mianowanie, uzyskują umowę na czas nieokreślony. 

Czytaj też: Prezes ZNP: Praca nauczyciela nie przestanie mieć kluczowego znaczenie

Pełnoetatowy nauczyciel na pięć głównych czynności (przygotowanie i prowadzenie lekcji, przygotowanie i prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, sprawdzanie prac) poświęca 34 godziny i 35 minut tygodniowo. Te wyniki z „Badania czasu i warunków pracy nauczycieli" są częściowo poparte wynikami ogólnego badania TALIS 2013.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.