PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polskie uczelnie wspierają ukraińskich studentów

Polskie uczelnie wspierają ukraińskich studentów w trudnej sytuacji finansowej, również tych, którzy byli w Polsce przed inwazją rosyjską. Na przykład Uniwersytet Warszawski od 24 lutego przeznaczył na zapomogi dla nich blisko 700 tys. zł, a Uniwersytet Śląski w Katowicach – ponad 400 tys. zł.

  • Autor: PAP/AT
  • 29 kwi 2022 9:50
Polskie uczelnie wspierają ukraińskich studentów
Uczelnie pomagają studentom z Ukrainy (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Uniwersytet Warszawski studentom z Ukrainy, przekazał, że mogą ubiegać się o zwolnienie z opłat za studia, uzasadniając to względami humanitarnymi. Przygotował też zapomogi - od 24 lutego uzyskało je 153 studentów ukraińskich.
  • Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaoferował studentom z Ukrainy zwolnienia z opłat za studia, a także odroczenie terminów zapłaty. Powstał również specjalny zespół, który zajął się rozwiązywaniem najważniejszych problemów.
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach studentom z Ukrainy przyznał ponad 300 zapomóg na łączną kwotę ponad 400 tys. zł. Oferuje ponadto pomoc materialną i nie pobiera opłat za zamieszkiwanie w domach studenckich oraz za studia.

Dominującą grupę wśród studentów zagranicznych na uczelniach polskich stanowią studenci z Ukrainy. W roku akademickim 2020/2021 studiowało ok. 38,5 tys. Ukraińców - wynika z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2021", przygotowanego w ramach programu realizowanego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

Zapytano kilka uczelni, jaka jest liczba studentów z Ukrainy i czy zgłaszają oni jakieś problemy, np. finansowe, w związku z tym, że opłacają swoje studia. Część studentów otrzymywała środki do życia z Ukrainy, która obecnie ogarnięta jest wojną.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z danych przekazanych przez rzeczniczkę prasową UW Annę Modzelewską wynika, że przed wybuchem wojny na studiach pierwszego, drugiego stopnia i na jednolitych studiach magisterskich na UW uczyło się 564 studentów z Ukrainy (dane z 23 lutego br.). Łącznie na różnych formach kształcenia na UW było 640 osób z Ukrainy.

"Liczba studentów ukraińskich na UW na razie nie zmieniła się znacząco, ponieważ rekrutację przeznaczoną dla obywateli polskich i ukraińskich, którzy przyjechali z Ukrainy po 23 lutego 2022 r., rozpoczynamy po 29 kwietnia 2022 r." - wskazała Modzelewska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie uczelnie wspierają ukraińskich studentów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA