PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polskie uczelnie nawiązały atomową współpracę z Francuzami

Międzynarodowy Instytut Energii Jądrowej (I2EN) podpisał w czwartek porozumienia o współpracy z warszawskimi uczelniami na rzecz budowy kadr dla energetyki jądrowej. To część francuskiej oferty dla polskiego programu jądrowego.

  • Autor: PAP/JP
  • 28 kwi 2022 17:32
Polskie uczelnie nawiązały atomową współpracę z Francuzami
Międzynarodowy Instytut Energii Jądrowej (I2EN) podpisał porozumiena o współpracy z warszawskimi uczelniami na rzecz budowy kadr dla energetyki jądrowej (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Porozumienia, jakie I2EN zawarł z Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Warszawskim przewidują szereg wspólnych aktywności, których celem jest przyciągnięcie większej liczby studentów do podjęcia studiów na kierunkach związanych z energetyką jądrową, a następnie podjęcia pracy w sektorze badawczym, w organach regulacyjnych lub w przemyśle jądrowym.
  • W najbliższych dniach podobna umowa ma zostać zawarta z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
  • Umowy przewidują m.in. tworzenie specjalistycznych kursów z dziedziny energetyki jądrowej, czy programów podwójnego dyplomu i wymian z francuskimi uniwersytetami i uczelniami technicznymi.

Ambasador Francji Frederic Billet poinformował w czwartek, że francuska oferta dla polskiego programu jądrowego składa się z części technologicznej i finansowej oraz obejmuje cały aspekt szkolenia i podnoszenia kwalifikacji ekspertów, którzy wezmą udział w projekcie jądrowym. "W ten sposób chcielibyśmy podzielić się z Polską naszym know-how (...), aby umożliwić rozwój jej ekosystemu jądrowego" - zaznaczył.

Billet przypomniał, że oferta opiera się o technologię reaktorów EPR, ma finansowe wsparcie rządu Francji i przewiduje zaangażowanie szeregu francuskich podmiotów - obok koncernu energetycznego EDF także Orano - producenta paliwa, Framatome - wytwórcę elementów reaktorów, Assysteu - odpowiedzialnego za inżynierię, Komisariatu ds. Energii Jądrowej - w kwestii badań i współpracy naukowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ambasador przypomniał, że rozwijanie strategicznej autonomii Europy jest jedną z głównych osi francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, budowa tej autonomii odbywa się również w dziedzinie energetyki, a wojna w Ukrainie nie zmieniła tego kierunku, wręcz przeciwnie, przyspieszyła ten proces.

"W dziedzinie energetyki autonomia strategiczna zaczyna się od zmniejszenia naszej zależności od importu energii z zewnątrz. (...) W tym kontekście, energia jądrowa jest nieodzownym narzędziem, które pozwala osiągnąć niezależność energetyczną i cele związane z dekarbonizacją" - mówił Billet.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie uczelnie nawiązały atomową współpracę z Francuzami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA