PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polskie szkoły chcą kształcić przyszłe kadry dla wojska

Blisko 250 szkół ponadgimnazjalnych zgłosiło chęć udziału w pilotażu programu wspierania placówek oświatowych prowadzących klasy mundurowe - poinformował wiceminister obrony Michał Dworczyk. MON wybierze z nich ok. 60, które dysponują największym potencjałem.

  • Autor: PAP/JS
  • 19 maj 2017 19:31
Polskie szkoły chcą kształcić przyszłe kadry dla wojska
Program finalnie ma doprowadzić do utworzenia certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych (fot.obronaterytorialna.edu.pl)
REKLAMA

• Pilotaż będzie trwał dwa lata - dwa semestry w klasie II i jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej.

• Do placówek biorących udział w pilotażu trafi ok. 1 mln złotych. Jak mówił Dworczyk, MON chce, by docelowo w każdym powiecie były klasy wojskowe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Program finalnie ma doprowadzić do utworzenia certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych. Jego pilotaż ruszy 1 września. W ubiegłym tygodniu ministerstwo rozesłało do szkół, w których obecnie funkcjonują klasy mundurowe, list intencyjny. Placówki oświatowe miały czas na odpowiedź do czwartku (18 maja).

Jak powiedział Dworczyk, zgłosiło się blisko 250 szkół, dysponujących zróżnicowanym potencjałem. "Poza kolejnością wpływu, o czym mówiliśmy, przede wszystkim chodzi o potencjał, jakim dysponują te szkoły, czyli doświadczenie, programy, które do tej pory były realizowane, baza szkoleniowa. Te wszystkie elementy będą miały wpływ na wybór placówek do programu pilotażowego" - zapowiedział.

"Będziemy starali się, żeby te placówki były równomiernie rozłożone po całej Polsce, czyli żeby w każdym województwie znalazły się po trzy-cztery szkoły" - dodał wiceminister.

MON zapowiadało wcześniej, że do pilotażu wybierze ponad 50 szkół, ale według Dworczyka, będzie ich nieco więcej. "Chcielibyśmy, żeby to było 60. Liczymy jeszcze, żeby wystarczyło na pewno pieniędzy na wszystkie projekty, które mamy z nimi zrealizować" - powiedział.

Program pilotażowy ma na celu wsparcie szkół w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w siłach zbrojnych szkolenia wojskowego. Do tej pory uczniowie klas mundurowych mają zajęcia w oparciu o programy autorskie. W efekcie absolwenci z klas mundurowych różnią się poziomem wiedzy wojskowej i podstawowego przygotowania do potencjalnej służby w wojsku.

Pilotaż będzie trwał dwa lata - dwa semestry w klasie II i jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej. W ramach pilotażu odbywać się będą zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym szkolenie poligonowe. MON zapowiada, że zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie szkoły chcą kształcić przyszłe kadry dla wojska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA