×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polskie Powroty. Tak chcą ściągnąć z powrotem polskich naukowców

  • Autor: PAP/JP
  • 10 maj 2022 17:54

Najlepsi polscy naukowcy, którzy rozwinęli swoje kariery poza granicami kraju mogą skorzystać z programu Polskie Powroty. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła kolejny nabór we wtorek.

Polskie Powroty. Tak chcą ściągnąć z powrotem polskich naukowców
Celem Polskich Powrotów NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych (fot. Pixabay)
REKLAMA

Celem Polskich Powrotów NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca. W programie Polskie Powroty naukowcy otrzymują stabilne zatrudnienie w polskich jednostkach naukowych.

"Dzięki Polskim Powrotom NAWA najzdolniejsi naukowcy zyskują warunki na poziomie porównywalnym z tymi, jakie mieli w renomowanych, zagranicznych ośrodkach. I nie chodzi tylko o kwestie wynagrodzenia, ale także np. możliwość utworzenia własnej grupy projektowej. Dzięki temu mogą realizować własne, odważne i często przełomowe pomysły badawcze. Z kolei polskie uczelnie wzmacniają swoją pozycję i rozpoznawalność na świecie, zatrudniając naukowców, którzy już dali się poznać w międzynarodowym środowisku akademickim i badawczym" - zaznaczyła cytowana w komunikacie dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

W tym roku pojawiła się nowość w programie - w odpowiedzi na zgłoszone przez naukowców zapotrzebowanie, NAWA wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju otwierają możliwość aplikowania o grant startowy, finansowany przez NCBR dla laureatów Polskich Powrotów, którzy zaplanują projekty w obszarze badań aplikacyjnych i prac rozwojowych.

"Wsparcie dla jednego naukowca może wynieść nawet 400 000 zł. Liczę, że działanie to przyczyni się do powstawania przełomowych rodzimych rozwiązań, które znajdą zastosowanie w gospodarce" - dodał cytowany w komunikacie p.o. dyrektora NCBR dr Remigiusz Kopoczek.

Do tej pory dzięki Polskim Powrotom finansowanie swoich badań uzyskało 63 naukowców. Laureaci programu to badacze z uznanym dorobkiem, którzy na polskie uczelnie wrócili z ośrodków akademickich i badawczych z takich krajów, jak Australia, Austria, Belgia, Chiny, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Oman, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy. Niektórzy z nich wcześniej prowadzili swoje badania m.in. University of Oxford, King's College London czy Yale University. Teraz zamienili je na uczelnie i instytuty naukowo-badawcze w Polsce.

Nabór wniosków jest prowadzony od 9 maja do 25 lipca 2022 r., do godz. 15.00. Szczegółowe informacje na stronie: www.nawa.gov.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie Powroty. Tak chcą ściągnąć z powrotem polskich naukowców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA