Polski student idzie do pracy, bo chce zarobić, a nie rozwijać karierę

• Student w Polsce zarabia średnio 1,8 tys. złotych miesięcznie – wynika z internetowej ankiety SW Research przeprowadzonej na zlecenie Jobsquare.pl.
• Młodych do podjęcia pracy bardziej motywują zarobki niż rozwój kariery.
• Większość żaków wyznaczyła sobie stawkę 12-20 złotych netto za godzinę jako zachęcającą do podjęcia pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski student idzie do pracy, bo chce zarobić, a nie rozwijać karierę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 paź 2016 13:11


Zmienia się model pracy studenta. Dziś młodzi ludzie wybierają proste zajęcia i szybkie pieniądze zamiast staży i startu w korporacyjną karierę – wynika z najnowszego badania „Student w pracy 2016”. To ważny sygnał dla przedsiębiorców skarżących się na brak rąk do pracy.

Z badania „Student w pracy 2016”– przygotowanego przez pracownię SW Research na zlecenie Jobsquare.pl – przeprowadzonego na ogólnopolskiej grupie studentów w sześciu największych ośrodkach akademickich, wynika, że w trakcie studiów pracuje ponad 60 proc. ankietowanych. Pracują zaoczni, wieczorowi i dzienni. Zaledwie jedna czwarta ze studentów, którzy zgłosili się do udziału w ankiecie, nie szuka i nie podejmuje zatrudnienia w trakcie nauki.

Czytaj też: Praca na studiach, wynagrodzenia

Doświadczenie i staż pomocne w budowaniu ścieżki kariery schodzą na dalszy plan, ustępując miejsca pracy dla pieniędzy. To dziś główna motywacja dla 88 proc. pracujących żaków. Częściej niż biuro wybierają kuchnię albo sklepową halę. Większość badanych zadeklarowała, że podejmując studencką pracę wiąże się z takimi branżami jak: gastronomia, handel i produkcja. Średnie zgłoszone zarobki wynoszą ponad 1,8 tys. złotych na rękę miesięcznie.

Badanie przeprowadzone w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Trójmieście, Krakowie i Poznaniu pokazuje, że do podjęcia pracy studentów dopiero w drugiej kolejności chęć zdobycia doświadczenia (55 proc.). Dla co czwartego studenta motywacją do pracy była również duża ilość wolnego czasu.

Różnica między miastami

W Warszawie, gdzie zarobki są najwyższe, ankietowany student bierze do kieszeni średnio 2370 złotych. To o 1100 złotych więcej niż w ostatnim Poznaniu, gdzie średnia pensja żaka wynosi 1190 złotych.

Dla pierwszej pracy średnia płaca jest o 500 złotych niższa i zamyka się sumą 1310 złotych netto i średnią stawką godzinową na poziomie 11 złotych netto. Niezależnie czy w pierwszej, czy w kolejnej pracy studenci pracują ponad 30 godzin tygodniowo.

Studenci też dość jasno określają pożądany przez siebie poziom zarobków – ponad 60 proc. z ankietowanych, jako stawkę atrakcyjną i zachęcającą do podjęcia pracy wskazało przedział 12-20 złotych netto za godzinę pracy.

Zaledwie 10 proc. uznało za satysfakcjonujące zarobki w przedziale 5-8 złotych netto. I właśnie wysokość zarobków 62 proc. respondentów wskazało jako jeden z kluczowych czynników decydujących o wyborze przyszłego pracodawcy. Przy czym możliwość rozwoju zawodowego wskazało zaledwie 37 proc. badanych. Wyżej od rozwoju studenci cenią atmosferę w pracy między ludźmi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.