Polska przygotuje kadry dla innowacyjnej gospodarki na Ukrainie

50 ukraińskich studentów, pochodzących z terenów objętych działaniami militarnymi, rozpoczęło studia na 12 polskich uczelniach. Naukę umożliwia im program "Polski Erasmus dla Ukrainy", z którego sumie ma skorzystać 550 ukraińskich studentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska przygotuje kadry dla innowacyjnej gospodarki na Ukrainie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 18:42


Z zainicjowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu "Polski Erasmus dla Ukrainy" ma skorzystać łącznie 500-550 ukraińskich studentów i 50 doktorantów. 

Czytaj też: Studenci chcieliby zarabiać nawet 4 tys. zł. Marzenie ściętej głowy

Choć skierowany jest do mieszkańców całej Ukrainy, to w pierwszym naborze pierwszeństwo miały wnioski osób z terenów objętych działaniami militarnymi. Stypendyści zakwalifikowani do programu mogą bezpłatnie studiować w Polsce dwa semestry. Otrzymają też po 900 zł stypendium na utrzymanie.

- Zakończyliśmy już pierwszy etap rekrutacji. W pierwszym naborze do programu zgłosiło się 160 osób, spośród których wytypowano 85 studentów. Pięćdziesięciu z nich już rozpoczęło studia na dwunastu polskich uczelniach - poinformowała minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska.

Zaznaczyła, że pierwszy etap rekrutacji był szczególny, bo przeznaczony głównie dla studentów ze wschodniej Ukrainy. - W drugim etapie nie będzie już ograniczeń polityczno-geograficznych - dodała minister.

Czytaj też: Najlepsi studenci mają szanse na staże w spółkach skarbu państwa

Studenci, którzy jako pierwsi podejmą naukę w ramach programu "Polski Erasmus dla Ukrainy", będą uczyli się na 12 uczelniach: Uniwersytecie Warszawskim, Szkole Głównej Handlowej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytecie Szczecińskim.

Docelowo w programie weźmie udział 20 uczelni. Drugi nabór rozpocznie się w grudniu, a od lutego druga grupa ukraińskich studentów podejmie naukę w Polsce.

- Zależało nam na przygotowaniu przyszłej kadry, która pomoże otworzyć się na integrację europejską. Dlatego wybraliśmy takie kierunki jak: zarządzanie, europeistyka, ekonomia. Chcieliśmy też, aby powstawały kadry dla nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki na Ukrainie stąd robotyka, automatyka i budowa maszyn - wyjaśniła minister nauki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.