Polska otrzyma prawie 103 mln euro w 2016 r. na program Erasmus+

• We wtorek (19 stycznia) w Warszawie odbywa się Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+.
• Blisko 103 mln euro otrzyma Polska na realizację unijnego programu Erasmus+ w 2016 r.
• Dzięki programowi Erasmus na studia lub praktyki za granicę wyjeżdża 14 tys. polskich studentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska otrzyma prawie 103 mln euro w 2016 r. na program Erasmus+

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/em

19 sty 2016 14:13


Jak informuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), zainteresowanie programem Erasmus+ w Polsce od samego początku utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. "W ciągu dwóch pierwszych lat programu Erasmus+ do FRSE wpłynęło ponad 8 tys. projektów, z czego sfinansowaliśmy 2632 projekty, plus ponad 800 projektów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój" - powiedział we wtorek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Mirosław Marczewski.

Osoby zainteresowane udziałem w projektach finansowanych z programu Erasmus+ przez cały wtorek mogą korzystać z Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Programu Erasmus+. W wydarzeniu, które odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie, uczestniczy ponad tysiąc osób.

Program Unii Europejskiej Erasmus+ działa od stycznia 2014 r. Zastąpił kilka dotychczasowych programów edukacyjnych, m.in. „Uczenie się przez całe życie” oraz „Młodzież w działaniu”. Będzie prowadzony do 2020 r., a jego całkowity budżet wyniesie 14,7 mld euro, z czego w 2016 r. - 2,2 mld euro. Planuje się, że w okresie jego realizacji skorzysta z niego 4 mln osób, w tym 2 mln studentów i 125 tys. instytucji.

W Polsce program Erasmus+ realizują trzy resorty: nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji narodowej oraz sportu i turystyki. W 2016 roku - z przeznaczonych dla Polski blisko 103 mln euro - na projekty związane z edukacją szkolną przeznaczono 13,7 mln euro; 27,4 mln euro otrzymają inicjatywy służące kształceniu i szkoleniom zawodowym. Na zadania z obszaru określanego jako "młodzież" w budżecie programu zapisano 11,8 mln euro; na edukację dorosłych 4,2 mln euro. Najwięcej - ponad 45 mln euro - otrzymają inicjatywy z obszaru szkolnictwa wyższego.

Z danych podanych przez FRSE - Narodową Agencję Programu Erasmus+ wynika, że około 43 tys. polskich studentów uczy się na zagranicznych uczelniach (w Unii Europejskiej), w tym dzięki programowi Erasmus na studia lub praktyki za granicę wyjeżdża 14 tys. polskich studentów. Z ponad 46 tys. zagranicznych studentów uczących się w Polsce 11 tys. przyjeżdża rocznie do Polski dzięki programowi Erasmus+.

"Erasmus+ jest adresowany nie tylko do studentów i nauczycieli akademickich, ale także do uczniów szkół podstawowych, średnich, nauczycieli, młodych ludzi w ramach projektów edukacji pozaformalnej, przedsiębiorców. Można powiedzieć, że Erasmus+ jest skierowany do każdej osoby, która chce podnieść swoje umiejętności, wiedzę i kwalifikacje" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor programu Erasmus+ i zastępca dyrektora generalnego FRSE Tomasz Bratek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.