PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polska lepsza niż Szwecja czy Holandia. Mamy powód do dumy

  • jk
  • 28 wrz 2022 11:59

Dane Eurostatu pokazują, że 96 proc. uczniów szkół podstawowych w Unii Europejskiej uczy się jednego języka obcego, a w liceach 6 na 10 osób uczy się co najmniej dwóch. Polska przebija te statystki. Wszystkie dzieci w szkołach podstawowych uczą się języka obcego, a nauka dwóch języków obcych dotyczy 81 proc. licealistów.

Polska lepsza niż Szwecja czy Holandia. Mamy powód do dumy
Większość uczniów szkół podstawowych i średnich w UE uczy się co najmniej jednego języka obcego ( (fot. Unsplash/Taylor Wilcox))
REKLAMA
  • Ogólna znajomość języka angielskiego w Polsce według rankingu EF EPI plasuje nasz kraj na 16. miejscu ze 112 krajów w 2021 r.
  • Znajomość języków obcych to ważna karta przetargowa na rynku pracy. Z analizy Pracuj.pl wynika, że w ponad 75 tys. ogłoszeń o pracy opublikowanych w styczniu 2021 r. wymóg znajomości języka obcego znajdował się w co trzecim.
  • To, na czym należy się skupić, to jakość nauczania języków obcych w szkole, bo niestety wciąż jest tak, że młodzi kończą podstawówkę czy liceum z kiepską znajomością języka obcego – mówi założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

Z raportu Eurostatu wynika, że większość uczniów szkół podstawowych i średnich w UE uczy się co najmniej jednego języka obcego. W 2020 r. było to 96,1 proc. uczniów szkół podstawowych oraz 98,4 proc. uczniów liceów ogólnokształcących. Bardziej rozbudowana oferta językowa dotyczy 6 na 10 uczniów liceów w Unii Europejskiej, którzy poznają co najmniej dwa języki obce w ramach obowiązkowego programu.

W Luksemburgu i Francji dotyczy to wszystkich uczniów. Rumunia, Finlandia i Czechy również mają wysoki odsetek uczniów uczących się dwóch lub więcej języków (wszystkie mają wskaźnik na poziomie 99 proc.). Tuż za tymi państwami członkowskimi znalazły się Słowacja i Estonia (po 98 proc.), Słowenia (96 proc.) i Chorwacja (94 proc.). W Polsce możliwość nauki dwóch języków obcych w liceum ogólnokształcącym ma 81 proc. uczniów. Wyprzedzają nas jeszcze Lichtenstein (92 proc.), Belgia (86 proc.) oraz Łotwa (83 proc.). Za nami są takie kraje jak m.in. Szwecja, Węgry, Bułgaria, Holandia, Litwa czy Hiszpania.

Czytaj też: Specjaliści znający te języki zarobią nawet 26 tys. złotych miesięcznie

- W poprzednich pokoleniach brak znajomości języka obcego nie był czymś dziwnym. To zaczęło się intensywnie zmieniać i dla młodych posługiwanie się językiem angielskim jest czymś naturalnym, czasem uczą się oni również dodatkowego języka. To ważny aspekt z punktu widzenia ich przyszłej kariery zawodowej. Coraz częściej znajomość języka obcego jest warunkiem w biznesie, bo albo współpracujemy z zagranicą albo mamy kolegów z pracy, który pracują na innych rynkach. Musimy ich rozumieć. To na czym należy się skupić to jakość nauczania języków obcych w szkole, bo niestety wciąż jest tak, że młodzi kończą podstawówkę czy liceum z kiepską znajomością języka obcego – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska lepsza niż Szwecja czy Holandia. Mamy powód do dumy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA