Polska inwestuje w rozwój szkolnictwa zawodowego

116 mln euro może w latach 2014-2020 zasilić rozwój szkolnictwa zawodowego w woj. śląskim - podała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska inwestuje w rozwój szkolnictwa zawodowego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lut 2015 12:10


Podczas spotkania minister z samorządowcami mówiono o tym, jak lepiej dostosować profil kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

"Jest realne zapotrzebowanie na odbudowę szkolnictwa wyższego. O ile jeszcze w roku szkolnym 2013/14 51 proc. absolwentów gimnazjów poszło do liceów, w tym roku szkolnym ten odsetek zmniejszył się o 4 proc. i wyniósł 47 proc. To dla mnie sygnał, że jest najwyższy czas, aby propozycja szkolnictwa zawodowego była realna" - powiedziała PAP Kluzik-Rostkowska po spotkaniu.

"Są takie miejsca w Polsce, że pracodawcy dogadują się ze szkołami zawodowymi, są takie, gdzie przypadkiem im wychodzi, że kształcą w zawodach, które są potrzebne, ale są też takie miejsca, gdzie to są światy równoległe - rynek pracy ma swoje zapotrzebowania, a szkoły kształcą w kierunkach, w których mają przygotowanych nauczycieli" - zaznaczył minister.

Jak dodała, efekt jest taki, że po szkole zawodowej nie ma się pracy. "My musimy spotkać 2 światy - firm i szkół zawodowych" - podkreśliła. Zwróciła też uwagę na ogromną rolę samorządów, które prowadzą szkoły zawodowe, a jednocześnie znają rynek pracy na swoim terenie.

Szefowa resortu oświaty powiedziała też w środę w Katowicach, że należy "zrobić wszystko, żeby szkoły zawodowe przestały być szkołami drugiego, słabszego wyboru". "Bo tylko wtedy będą miały inną rangę" - zaznaczyła.

Według uczestniczącego w spotkaniu prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotra Wojaczka, konieczne są zmiany w mentalności rodziców, nauczycieli i przedsiębiorców i ich właściwe motywowanie.

"Pracodawca powinien serwować informacje o tym, jakich pracowników będzie potrzebował za jakiś czas, a nie robi tego. Jak się go prosi, to skarży się, że mu się dokłada pracy. Tymczasem brak przepływu informacji wtórnie wraca do niego jako fatalnie przygotowany rynek pracy" - argumentował Wojaczka. Jak ocenił, trzeba też dotrzeć do rodziców i samych uczniów z informacją o tym, dlaczego warto kształcić się w dobrej szkole zawodowej.

Wicedyrektor Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Barbara Szafir sprecyzowała, że środki na szkolnictwo zawodowe w perspektywie finansowej 2014-2020 pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego - na wsparcie uczniów, i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - na doposażenie sprzętowe szkół. Osobna pula to wsparcie na kształcenie zawodowe dorosłych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.