PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polska i amerykańska akademie nauk pomogą ukraińskim naukowcom

  • Autor: PAP/JP
  • 6 gru 2022 15:25

Konkurs na stworzenie ukraińskich grup badawczych składających się z maksymalnie pięciu naukowców z liderem pracującym w instytucie PAN w Polsce ogłosiły Polska Akademia Nauk i jej amerykański odpowiednik - Narodowa Akademia Nauk (NAS). Każda z grup otrzyma 600 tys. dolarów na 3 lata działalności.

Polska i amerykańska akademie nauk pomogą ukraińskim naukowcom
Program otwarty jest dla naukowców posiadających obywatelstwo ukraińskie oraz dla badaczy zatrudnionych w ukraińskich jednostkach naukowych (fot. Unsplash)
REKLAMA

Program otwarty jest dla naukowców posiadających obywatelstwo ukraińskie oraz dla badaczy zatrudnionych w ukraińskich jednostkach naukowych wg stanu na 24 lutego 2022 r. - przekazał Mateusz Białas, p.o. dyrektor przedstawicielstwa PAN w Kijowie.

Konkurs skierowany jest do grup badawczych.

"Budżet jest i będzie elastyczny. Wciąż otrzymujemy potwierdzenia od partnerów zagranicznych gotowych dołączyć się do finansowania działalności grup badawczych" - zaznaczył Białas.

Konkurs skierowany jest do grup badawczych. "Szukamy najlepszych. Przygotowując założenia programu, zależało nam również na zaangażowaniu młodych naukowców oraz naukowców, którzy przebywają na terytorium Ukrainy i nie mogą opuścić kraju. Według naszych założeń, kierownik projektu będzie musiał przebywać w Polsce, natomiast pozostali członkowie jego zespołu będą mogli pracować z terytorium Ukrainy" - sprecyzował Białas. Dodał, że była to odpowiedź na liczne wnioski i prośby ukraińskich partnerów, ponieważ wiele obecnie dostępnych programów wymaga wyjazdu z kraju.

Czytaj też: Dostajesz wypowiedzenie, ale nie tracisz pracy. Jak działa wypowiedzenie zmieniające

"Budżet jest i będzie elastyczny. Wciąż otrzymujemy potwierdzenia od partnerów zagranicznych gotowych dołączyć się do finansowania działalności grup badawczych" - zaznaczył Białas.

Pytany o to, ile grup zostanie sfinansowanych powiedział, że wszystko będzie zależało od jakości złożonych projektów.

"Jeżeli będzie 10 dobrych wniosków będziemy starali się sfinansować 10, jeżeli będą 3, to sfinansujemy 3. Musimy skupić się na jakości, nie na ilości" - zaznaczył. Wiadomo jednak, że każda z grup badawczych otrzyma na trzy lata działania 600 tys. dolarów.

Czytaj też: Czy inspektorzy pracy naprawdę będą "wizytować" domy osób pracujących zdalnie?

Aby zaaplikować do programu w pierwszej kolejności naukowcy muszą zwrócić się do instytutu PAN. Następnie wniosek będzie wspólnie oceniany przez zespół powołany z ekspertów Polskiej Akademii Nauk i Akademii Nauk USA. Program zostanie uruchomiony w najbliższych dniach.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska i amerykańska akademie nauk pomogą ukraińskim naukowcom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA