PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polska firma zbuduje największy teleskop na świecie

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 31 maj 2017 14:01

Pod koniec maja w Chile odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). Nad całą inwestycją czuwa polska spółka - Sener Polska.

Polska firma zbuduje największy teleskop na świecie
Polska firma czuwa nad budową największego teleskopu na świecie (fot. mnisw.gov.pl)
REKLAMA

Budowa Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT – European Extremely Large Telscope) jest przedsięwzięciem ESO – Europejskiego Obserwatorium Południowego. To międzyrządowa organizacja naukowo-technologicznej, której jednym z głównych zadań jest budowa potężnych naziemnych urządzeń obserwacyjnych, pomocnych w badaniach astronomicznych.

Teleskop ma zacząć działać w 2024 roku, wtedy też naukowcy mają rozpocząć wypatrywanie innych form życia w kosmosie. E-ELT będzie przeznaczony do badania planet podobnych do Ziemi, umożliwi poznawanie natury ciemnej energii i ciemnej materii, a także obserwowanie wczesnych etapów ewolucji wszechświata.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, urządzenie znajdzie się w gigantycznej obracającej się kopule o średnicy 85 metrów, której powierzchnia porównywalna jest z boiskiem piłkarskim, a dzięki prawie 40-metrowemu głównemu zwierciadłu – będzie największym optycznym teleskopem na świecie.

Od 2015 roku Polska jako kraj członkowski organizacji może brać udział w konkursach i przetargach rozpisywanych przez ESO. Dzięki temu za budowę tej gigantycznej machiny odpowiadać będą Polacy. Jedną z firm jest spółka Sener Polska, która będzie w pełni odpowiedzialna za zaprojektowanie, wykonanie, nadzór nad produkcją, integracją oraz testami czterech urządzeń dla dwóch zwierciadeł E-ELT, w tym dla największego w historii zwierciadła teleskopu astronomicznego o nazwie M2.

- Zadaniem urządzeń jest umożliwienie montażu, demontażu i bezpiecznego transportu zwierciadeł E-ELT. Mechanizmy będą wykorzystywane przy pierwszym transporcie zwierciadeł do Chile oraz później przez wiele lat, co najmniej raz na półtora roku, gdy zwierciadła będą demontowane z teleskopu i przewożone na okresowy przegląd i czyszczenie - dodają w MNiSW.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska firma zbuduje największy teleskop na świecie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA