Polscy pracodawcy nie dbają o rozwój pracowników

Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu, 66 proc. pracodawców w krajach UE zapewniało w 2010 r. swoim pracownikom szkolenia zawodowe. Najgorzej w całym rankingu wypadła Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy pracodawcy nie dbają o rozwój pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 cze 2013 10:14


Okazuje się, że w Polsce tylko 23 proc. pracodawców zatrudniających więcej niż 10 osób, inwestowało w ich rozwój poprzez szkolenia zawodowe. Wyprzedziła nas nawet Rumunia (24 proc.), Bułgaria (31 proc.) i Łotwa (40 proc.).

Najlepszy rozwój podwładnych zapewniają pracodawcy w Austrii i Szwecji (po 87 proc.). Całkiem nieźle jest też w Wielkiej Brytanii (80 proc.) czy w Belgii (78 proc.).

W większości szkoleń organizowanych przez duże firmy, uczestniczy ok. połowa pracowników (48 proc.). Największą frekwencję pracowników w szkoleniach odnotowuje się w Czechach (72 proc.), w Słowenii (62 proc.), Luksemburgu (60 proc.) i na Słowacji (58 proc.).

Najmniejszym zainteresowaniem szkolenia zawodowe cieszą się wśród pracowników Węgier (27 proc.), Litwy (31 proc.) oraz Austrii i Wielkiej Brytanii (37 proc.).Zaangażowanie w szkolenia pracowników średnich przedsiębiorstw w UE wynosi (45 proc.) i małych (46 proc.).

Średnio na jednego pracownika w UE przypada 25 godzin szkolenia. Rozpiętość jest jednak duża - od 14 godzin poświęconych w ciągu roku na doskonalenie zawodowe w Czechach, po 42 godzin w Portugalii czy 40 godzin na Malcie.

Koszty tych szkoleń wynosiły przeciętnie ok. 0,8 proc. wszystkich kosztów pracy. Trochę mniej we Włoszech i Rumunii (0,4 proc.), nieco więcej we Francji (1,5 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.