Polscy młodzi naukowcy wśród zwycięzców konkursu EUCYS 2015

Na 27. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej w Mediolanie Michał Bączyk i Paweł Czyż zdobyli jedną z trzech pierwszych nagród. Polskie zespoły zdobyły w sumie sześć nagród.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy młodzi naukowcy wśród zwycięzców konkursu EUCYS 2015

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 wrz 2015 15:27


Michał Bączyk z Ostrowi Mazowieckiej i Paweł Czyż z Nadarzyna badali zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego (zbudowanego z połączonych rurkami butelek). Jury doceniło ich pracę i przyznało jedną z pierwszych nagród (7 tys. euro) oraz nagrodę honorową - uczestnictwo w International Youth Science Forum 2016 w Londynie.

Pozostałe dwie pierwsze nagrody trafiły do reprezentantów Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Medycyna, rolnictwo, astronomia

Jedna z trzech drugich nagród (i 5 tys. euro) trafiła zaś do Dominiki Bakalarz z Opola i Joanny Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego. Dziewczęta opracowały Origami BioBandage - mający wiele potencjalnych zastosowań w medycynie bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste. Polki nagrodzono także miesięcznym pobytem na Uniwersytecie w Mediolanie.

Z kolei projekt Sary Berent z Gdyni znalazł się w gronie zdobywców nagrody EXPO 2015. Młoda badaczka wykazała, że olejki eteryczne mogą chronić plony przed bakteriami i grzybami. Szczególnie skuteczne okazały się olejki tymiankowy i cynamonowy.

Natomiast Paulina Drożak z Lublina korzystając z powszechnie dostępnych danych odkryła nieznane dotychczas zależności pomiędzy anomaliami temperatury na Ziemi i aktywnością słoneczną. W nagrodę odwiedzi Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile.

Konkurs w Mediolanie

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists, EUCYS) prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne.

Każdy kraj mógł dotychczas zgłosić najwyżej trzy prace - nie mogły one mieć więcej niż trzech autorów. W tym roku - w związku z odbywającą się w Mediolanie wystawą światową EXPO wprowadzono nową kategorię dotyczącą żywności, dzięki czemu Polskę reprezentowały cztery projekty.

Oprócz Europejczyków w konkursie brali udział m.in. reprezentanci USA i Chin, a nawet Nowej Zelandii.

Wystawę prac konkursowych zorganizowano w odrestaurowanym budynku fabrycznym - Fabbrica del Vapore, w pobliżu chińskiej dzielnicy. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z włoskimi astronautami, zwiedzili centrum badawcze Fiata, szkołę artystyczną i galerię sztuki w Bergamo oraz wystawę EXPO. Zdolna młodzież z całego świata może też wziąć udział w dodatkowym konkursie na najciekawsze selfie. EUCYS 2015 zakończy się 22 września.

W roku 2014 finał konkursu zorganizowano w Warszawie. Mediolan gościł uczestników konkursu już wcześniej - w roku 1997.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.