×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Politechnika Śląska rozwija studia dualne. Była pierwsza w Polsce

  • Autor: PAP/JP
  • 5 kwi 2022 17:20

Już ponad 200 osób zdecydowało się łączyć studia i pracę w ramach studiów dualnych, które uruchomiła Politechnika Śląska w Gliwicach w 2016 r. jako pierwsza uczelnia w Polsce. W planach są kolejne kierunki realizowane w tym trybie.

Politechnika Śląska rozwija studia dualne. Była pierwsza w Polsce
Politechnika Śląska (fot. I, Pimke/Wikpiedia/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA

"Studia dualne to forma kształcenia, w której student odbywa zajęcia w salach wykładowych, a jednocześnie odbywa staż w firmach. Proces rekrutacji jest specyficzny, bo zaczyna się od spotkania kandydatów z przedstawicielami przyszłych pracodawców, którzy będą oferowali staże, ewentualnie zatrudnienie w trakcie studiów, a dopiero następnie jest rekrutacja na uczelnię" - wyjaśnia rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Arkadiusz Mężyk.

Uczelnia realizuje studia dualne na dwóch kierunkach: mechanika i budowa maszyn oraz transport kolejowy. "Myślimy nad takimi studiami w zakresie mechatroniki - pandemia trochę te działania spowolniła, a także automatyk i informatyki przemysłowej, w tym trybie może być też prowadzona logistyka" - powiedział rektor.

We wtorek na Politechnice Śląskiej rozpoczęła się organizowana już po raz szósty, dwudniowa konferencja eDUAL - Edukacja dualna. "Nie jest to łatwe kształcenie, na jeden rocznik przyjmujemy ok. 30 studentów, dla nich potrzebujemy co najmniej kilkunastu partnerów biznesowych, żeby zabezpieczyć im staże, praktyki i możliwość praktycznej formy edukacji" - podkreślił prof. Mężyk.

Gliwicka uczelnia rozpoczęła kształcenie dualne w 2016 r., w oparciu o umowę zawartą wówczas z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Łącznie kształcenie w takim trybie podjęło już ok. 200 studentów. Jak podkreśla rektor, nauczyciele akademiccy chwalą sobie współpracę ze studentami studiów dualnych, są oni bowiem aktywni i dociekliwi.

Również z perspektywy studentów gra jest warta świeczki. "Bardzo fajne studia, połączenie wiedzy teoretycznej i doświadczenia, obycie się z tym, jak wygląda praca w przemyśle. Na studiach dziennych ciężko czasami iść do pracy, a tu dodatkowo mamy okazję zarobić i zdobyć doświadczenie w tym, w czym chcemy, a nie w przypadkowej pracy" - przekonuje Natalia Mora.

"Za moich czasów absolwent napakowany wiedzą teoretyczną zjawiał się w zakładzie pracy i dopiero uczył się naprawdę zawodu. Studia dualne mają w sobie ten przymiot, że równolegle uczą teorii i praktyki. Twierdzę, że wszystkie studia w Polsce powinny tak wyglądać, zaś Gliwice to miejsce, gdzie w wielu zawodach technicznych można współpracować z najnowocześniejszymi zakładami" - podkreślił prezydent Gliwic Adam Neumann.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Śląska rozwija studia dualne. Była pierwsza w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA