PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Politechnika Łódzka otrzyma ok. 15 mln zł na realizację wielozadaniowego projektu

  • Autor: PAP
  • 17 gru 2020 11:06

Niemal 15 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój otrzyma Politechnika Łódzka na realizację wielozadaniowego projektu "Dostępna Politechnika Łódzka". Ma być on realizowany do 31 października 2023 roku - poinformowała rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Politechnika Łódzka otrzyma ok. 15 mln zł na realizację wielozadaniowego projektu
Dofinansowanie zostało przyznane na realizację projektu Dostępna Politechnika Łódzka (Fot. p.lodz.pl)
REKLAMA

Jak wyjaśniła, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opublikowało listę projektów wyłonionych w konkursie "Uczelnia dostępna II". Wśród nich znalazł się projekt łódzkiej uczelni, która na jego realizację otrzyma niemal 15 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

"Tak duża kwota dofinansowania oznacza, że zaplanowaliśmy wiele działań wpisujących się w tytuł projektu - Dostępna Politechnika Łódzka. Nasz wniosek ma 268 stron, składając na każdej z nich podpis, wiedziałem, że to początek drogi do zmian, które wzmocnią szeroko pojętą otwartość uczelni" - mówi rektor Politechniki Łódzkiej (PŁ) prof. Krzysztof Jóźwik.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Powstanie Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego PŁ, w skład którego wejdą laboratoria mechaniczne, elektroniczne, analiz i symulacji ergonomicznych oraz rzeczywistości wirtualnej VR.

Na wydziale mechanicznym stworzone mają być pilotażowe wirtualne laboratoria (VIRLAB). Stanowiska laboratoryjne zostaną zwirtualizowane, odwzorowując możliwie dokładnie warunki rzeczywiste, co umożliwi odbycie ćwiczeń laboratoryjnych z każdego miejsca, w tym zdalnie z domu. Zdaniem rektora, laboratoria wyrównają szanse w dostępie do jakości nauczania dla osób z niepełnosprawnościami.

"Dzięki opracowanemu narzędziu tzw. VIRTOOL możliwe będzie przenoszenie istniejących fizycznie laboratoriów do wirtualnej rzeczywistości, jak i kreowanie nowych laboratoriów tylko w technologii VR" - dodaje.

Sprawdź też Politechnika Łódzka wyróżniona, a jej rektor odznaczony.

Projekt przewiduje także szkolenia dla kadry biura ds. osób niepełnosprawnych PŁ, m.in. z dostępności cyfrowej oraz zasad tworzenia i prezentacji treści dla studentów niepełnosprawnych. "Tzw. Access Officer's, czyli koordynatorzy ds. dostępności odpowiadać będą m.in. za audytowanie, monitorowanie oraz raportowanie stanu dostępności danej jednostki we wszystkich obszarach wymienionych w tzw. ustawie o dostępności. Zostaną też opracowane procedury na rzecz równych szans studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami, w zakresie dostępu do kształcenia i badań naukowych" - zaznacza prof. Jóźwik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Łódzka otrzyma ok. 15 mln zł na realizację wielozadaniowego projektu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA