PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Politechnika Krakowska: Nowy kierunek - Inżynieria czystego powietrza. Jedyne takie studia w Polsce

W ofercie dydaktycznej Politechniki Krakowskiej pojawił się nowy kierunek studiów - Inżynieria czystego powietrza. Uczelnia zapewnia, że to jedyne takie studia w Polsce i że są one odpowiedzią na potrzebę poprawy jakości powietrza.

  • Autor: PAP/AT
  • 28 maj 2019 12:54
Politechnika Krakowska: Nowy kierunek - Inżynieria czystego powietrza. Jedyne takie studia w Polsce
Studia: Politechnika Krakowska otworzył nowy kierunek - Inżynieria czystego powietrza (fot.pk.edu.pl)
REKLAMA

Rekrutacja na nowy kierunek ruszy 10 czerwca. Miejsca czekają na 36 osób. Studia I stopnia: inżynieria czystego powietrza potrwają 3,5 roku.

Uczelnia zapewnia, że są to jedyne takie studia w Polsce. "Odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy w kompleksowy sposób będą umieli działać na rzecz poprawy jakości powietrza" - powiedział cytowany we wtorkowej informacji prasowej Piotr Beńko z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej (PK). Jak zaznaczył, rośnie znaczenie problematyki jakości powietrza, w tym jej wpływu na zdrowie człowieka i środowisko, zwłaszcza w kontekście intensywnego rozwoju terenów zurbanizowanych oraz zmian klimatycznych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Beńko zwrócił uwagę, że zakres działań, koniecznych do zapewnienia warunków nieprzekraczających dopuszczalnych poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu, określonych m.in. w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, jest ogromny, zwłaszcza w Polsce.

Czytaj też: Jak wybrać studia? Te sprawy są najważniejsze

"Takim zadaniom mogą podołać tylko dobrze przygotowani specjaliści o interdyscyplinarnej wiedzy, których nikt dotąd w Polsce nie kształci" - stwierdził. Wyjaśnił, że inżynier czystego powietrza będzie przygotowany do prowadzenia kompleksowych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, w szczególności do identyfikacji rodzajów i źródeł emisji zanieczyszczeń, rozpoznania mechanizmów ich rozprzestrzeniania się i transportu, wreszcie proponowania rozwiązań technicznych, technologicznych i systemowych zmierzających do poprawy jakości powietrza.

Nowy kierunek będą wspólnie prowadzić trzy wydziały PK: Inżynierii Lądowej, Mechaniczny oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Ogółem w letniej rekrutacji Politechnika Krakowska zaproponuje w tym roku studia I stopnia na 30 kierunkach, wśród innych nowości pojawią się m.in.: inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria środków transportu, pojazdy samochodowe, systemy i urządzenia przemysłowe. W sumie na wszystkich rodzajach studiów uczelnia przygotowała w letniej rekrutacji 4,7 tys. miejsc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Politechnika Krakowska: Nowy kierunek - Inżynieria czystego powietrza. Jedyne takie studia w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zosiek1987 2019-05-28 14:08:11

    W dobrą stronę to zmierza, cieszę się, że powstał taki kierunek studiów i mam nadzieję, że będzie cieszył się dużym zainteresowaniem :) musimy wszyscy postawić na czyste powietrze a jak będą wykształceni ludzie, którzy będą się na tym znali będzie zmierzać ku lepszemu mam nadzieję. Małą cegiełkę dorzuciłam do tego i wymieniłam kopciucha na ekologiczny kocioł z certyfikatem ecodesign - EEI PELLETS od Kostrzewy. W końcu mam czyste sumienie ale i czystą kotłownię, no i zero problemów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA