Politechnika Gdańska zainaugurowała nowy kierunek studiów podyplomowych - „Morska Energetyka Wiatrowa”. Studia uruchomił Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa.
-
- •18 lis 2019 11:11

Dzięki nowemu kierunkowi blisko 60 słuchaczy otrzyma dostęp do najnowszej wiedzy na międzynarodowym poziomie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej.
Nowy kierunek zapewni im jednak nie tylko wiedzę potrzebną do pracy, ale wiele wskazuje na to, że także samą pracę – zapotrzebowanie na specjalistów z tego rynku będzie bowiem rosnąć, a kierunek otwierany na Politechnice Gdańskiej jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą na polskich uczelniach.
Potencjał nowego kierunku dostrzegli także studenci. Rekrutacja na pierwszą edycję studiów została uruchomiona w sierpniu 2019 r., a pula miejsc przewidziana dla słuchaczy wyczerpała się już po trzech dniach od uruchomienia naboru kandydatów.
Politechnika Gdańska podpisała także listy intencyjne o współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz spółkami GE Reenwable Energy i konsorcjum Polenergia – Equinor.
Wszystkie te podmioty postawiły sobie za główny cel przygotowanie kadr dla polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.
Realizacja projektów morskich farm wiatrowych w Polsce wejdzie w najbliższym okresie w decydującą fazę. Najbardziej zaawansowane projekty należą do konsorcjum Polenergia-Equinor (1440 MW), PGE Baltica (2500 MW) oraz do PKN Orlen (1200 MW).
Pierwsze turbiny wiatrowe na morzu zostaną przyłączone do sieci w ramach tych projektów około 2025 r., a według najnowszej wersji projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 roku, opublikowanej 8 listopada 2019 r., potencjał rynku offshore w Polsce szacowany jest na blisko 8 GW w perspektywie dwóch najbliższych dekad.
Po ukończeniu dwusemestralnego programu studiów ich słuchacze zdobędą wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej jako najprężniej rozwijającej się na świecie technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, a także zestaw kompetencji podnoszący poziom ich kwalifikacji do budowania swojej przyszłości zawodowej w intensywnie rozwijającym się w Polsce sektorze offshore wind.
Czytaj także: Projekt ustawy wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej przygotowany


KOMENTARZE (0)