PARTNERZY PORTALU

Politechnika Gdańska pokazała nową inwestycję. W środku supernowoczesny komputer

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 gru 2022 14:25

Otwarcie Centrum Kompetencji STOS, w którym znajdzie się m.in. jeden z najszybszych superkomputerów w Europie nastąpi w pierwszym kwartale 2023 roku – poinformowała w środę Politechnika Gdańska.

Politechnika Gdańska pokazała nową inwestycję. W środku supernowoczesny komputer
Otwarcie nowego centrum zaplanowano na początek 2023 roku (fot. PG/ grupa NDI)
REKLAMA
  • Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) powstaje na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej przy ul. Traugutta.
  • Będzie to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy.
  • "Politechnika Gdańska kończy realizację projektu Centrum Kompetencji STOS, w którym znajdzie się m.in. jeden z najszybszych obecnie superkomputerów w Europie. Otwarcie kompleksu nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku" - poinformowała uczelnia.

Wyjaśniono, że CK STOS PG będzie nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, którego dyrektorem i pomysłodawcą jest prof. Henryk Krawczyk. Za realizację budowy kompleksu odpowiada spółka NDI.

"Projekt CK STOS PG wniesie nową jakość do polskiej nauki i wzmocni wizerunek Gdańska i Pomorza na akademickiej mapie Europy. Centrum będzie wyposażone w supernowoczesny komputer oraz przestrzenie do pracy dla naukowców, inżynierów i studentów. Po uruchomieniu kompleksu i samego superkomputera zyskamy możliwość prowadzenia zaawansowanych prac badawczych i rozwiązywania problemów praktycznie we wszystkich dziedzinach naszego życia, m.in. z zakresu medycyny, biotechnologii, fizyki, czy nawet astronomii" - powiedział cytowany w komunikacie rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

Jak podano, na budowie Centrum skorzystać mają nie tylko naukowcy i studenci Politechniki Gdańskiej.

Czytaj więcej: 20 znanych menedżerów o przyszłości rynku pracy. W 2023 czeka nas rewolucja

"Prowadzimy rozmowy z władzami innych trójmiejskich uczelni na temat tzw. kolokacji, czyli przeniesienia ich serwerów do naszego centrum. Budynek będzie służyć również biznesowi i przemysłowi na Pomorzu, ponieważ moc obliczeniowa superkomputera zapewni możliwość rozwoju w dziedzinie IT wielu firmom z Trójmiasta i regionu." - wskazał kanclerz Politechniki Gdańskiej Mariusz Miler.

Na parterze budynku, oprócz serwerowni, znalazły się: hol, portiernia, showroom oraz pomieszczenia biurowe. Na pierwszym piętrze powstały biura z salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym i pomieszczenia techniczne. Na drugim i trzecim poziomie znajdą się biura, ale także m.in. wentylatornia oraz urządzenia chłodnicze.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Gdańska pokazała nową inwestycję. W środku supernowoczesny komputer

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA