PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Politechnika Białostocka zainaugurowała nowy rok akademicki

  • Autor: PAP/KDS
  • 7 paź 2021 16:08

Blisko 2,4 tys. studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia rozpoczęło naukę w nowym roku akademickim, który w czwartek uroczyście zainaugurowała Politechnika Białostocka. To największa publiczna uczelnia techniczna w Podlaskiem.

Politechnika Białostocka zainaugurowała nowy rok akademicki
List gratulacyjny do uczestników inauguracji skierował premier Mateusz Morawiecki. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na PB studenci uczą się na 28 kierunkach studiów. Największą popularnością cieszą się: informatyka, logistyka, budownictwo, zarządzanie, automatyka i robotyka, a także elektrotechnika.
  • Rektor PB, profesor PB, dr hab. Marta Kosior-Kazberuk podkreśliła, że uczelnia opiera swoją realizowaną i uzupełnianą strategię rozwoju o współpracę wewnętrzną oraz z różnymi środowiskami zewnętrznymi, społeczno-gospodarczymi.
  • Rektor mówiła, że ta strategia jest "kwestią przyszłości" tej uczelni. "Przyszłości, którą wspólnie projektujemy" - dodała.

Rektor poinformowała, że PB realizuje obecnie 41 różnych projektów z dofinansowaniem z UE, projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Ich łączna wartość to 118 mln zł. W ostatnim roku akademickim pracownicy zdobyli finansowanie 19 nowych projektów o wartości ponad 72 mln zł, z czego ponad 40 mln zł to kwota na prace badawczo-rozwojowe.

Zaznaczyła, że jednym z najważniejszych projektów jest "Protect Med". "Bezobsługowa rejestracja, robot dezynfekujący czy mobilny asystent medyczny, to zestaw innowacyjnych rozwiązań dla szpitala MSWiA w Białymstoku, który będzie gotowy jeszcze w tym roku" - mówiła rektor PB. Przypomniała, że projekt ten jest dofinansowany sumą 9 mln zł.

Rektor przypomniała także, że na PB prowadzone są też np. prace nad rośliną leczniczą - różeńcem górskim, na bazie którego ma powstać nowy produkt farmaceutyczny.

"Politechnika Białostocka i Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne SA stworzą unikalne urządzenie zasilające między innymi myśliwce F35. To projekt wart ponad 9 mln zł" - mówiła rektor. Wymieniała też inne realizowane projekty, m.in. "e-Puszcza" o Puszczy Białowieskiej, pilotaż związany ze współpracą B+R z innymi uczelniami w regionie i podmiotami, którego efektem ma być wybór 20 najlepszych pomysłów do komercjalizacji. Dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Nauki uczelnia realizuje badania nad światłowodami, szuka nowych antyoksydantów w technologii żywności.

Rektor poinformowała, że PB będzie też rozwijać i kontynuować koncepcję "Xylopolis" prezentowaną na trwającej w Dubaju wystawie EXPO, gdy ta wystawa dobiegnie końca. Projekt powstał w Podlaskiem w szerokiej współpracy m.in. z ministerstwem klimatu, samorządem województwa. Kosior-Kazberuk przypomniała, że studenci PB przygotowali projekt architektoniczny Xylopolis.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Białostocka zainaugurowała nowy rok akademicki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA