PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Politechnika Białostocka zacieśnia współpracę z parkami narodowymi

  • Autor: PAP/KDS
  • 5 paź 2021 13:40

Nowe urządzenia, np. do koszenia podmokłych łąk czy monitoringu wód mają być efektem jeszcze bliższej niż dotychczas współpracy Politechniki Białostockiej z czterema podlaskimi parkami narodowymi. We wtorek w Białymstoku władze uczelni i dyrektorzy parków podpisali porozumienie o współpracy.

Politechnika Białostocka zacieśnia współpracę z parkami narodowymi
Uczelnia zacieśnia współpracę także z Białowieskim parkiem narodowym (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Rektor Politechniki, profesor PB, dr hab. Marta Kosior-Kazberuk wyjaśniła, że współpraca ma miejsce od dawna, a ideą porozumienia ma być jeszcze bardziej efektywna wymiana doświadczeń, wypracowanie przydatnych rozwiązań, które są potrzebne wszystkim parkom.
  • Porozumienie przewiduje wspólne projekty badawcze, programy i tematy badań, konferencje naukowe, staże i praktyki studenckie, wizyty studyjne.
  • W województwie podlaskim są cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski.

"Parki narodowe to nasze szczególne dobro, zatem każdemu z nas na sercu leży ich utrzymanie i rozwój. Jestem przekonana, że PB może się do tego istotnie przyłożyć" - mówiła rektor. "Parki są zarówno źródłem bardzo ciekawych problemów, które nasi pracownicy mam nadzieję będą z sukcesem rozwiązywać, jak i są również miejscem, gdzie te nasze pomysły mogą być wdrażane i sprawdzane w praktyce w dużej skali" - dodał prorektor ds. rozwoju, dr hab. profesor PB Mirosław Świercz.

Biebrzański PN jest największym pod względem powierzchni parkiem narodowym w Polsce. Chroni między innymi jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych, które są ostoją wielu rzadkich gatunków, a bagienne łąki wymagają zabiegów ochrony czynnej, wykaszania.

Dyrektor tego parku Artur Wiatr powiedział, że park liczy np. na pomoc w udoskonaleniu technicznym urządzenia, które pomoże w wykaszaniu łąk tak, by jak najmniej negatywnie oddziaływać na środowisko. Park chciałby także, aby lepiej - do różnych celów - wykorzystywano biomasę z wykaszania, jako odnawialny surowiec.

Na konferencji poinformowano, że na PB opracowano już założenia koncepcyjne takiego autonomicznego urządzenia. Prorektor ds. studenckich, dr hab., profesor PB Jarosław Szusta powiedział, że w pracach nad maszyną miałby być wykorzystany opracowany już wcześniej na PB w ramach projektów badawczych, autonomiczny system do sterowania statkiem.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Białostocka zacieśnia współpracę z parkami narodowymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA