PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Politechnika Białostocka i Enea Ciepło łączą siły

  • Autor: PAP/KDS
  • 29 paź 2021 15:00

Współpracy naukowej m.in. przy projektach dotyczących szukania nowych źródeł energii, a także współpracy dydaktycznej i możliwości odbycia staży - dotyczy podpisane w piątek porozumienie między Politechniką Białostocką i spółką Enea Ciepło.

Politechnika Białostocka i Enea Ciepło łączą siły
(fot. enea.pl)
REKLAMA
  • Politechnika Białostocka to największa w północno-wschodniej Polsce uczelnia techniczna.
  • Właśnie podpisała umowę o współpracy z Eneą Ciepło. 
  • Jednym z jej elementów będzie uruchomienie na uczelni nowego kierunku: energetyka ciepła.

Jak mówiła w piątek na konferencji prasowej rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk, Enea Ciepło dołącza do partnerów uczelni. "To ważne, że Enea docenia innowacyjność naszych naukowców i chce korzystać z eksperckiego wsparcia uczelni" - powiedziała.

Mówiła, że współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest obecna niemal we wszystkich sferach działalności uczelni. "Kształcenie inżynierów winno się odbywać przy aktywnym udziale pracodawców. W naszych działaniach naukowych skupiamy się na konsekwentnym rozwijaniu obszarów badawczych w relacji z gospodarką, a projekty badawczo-rozwoje we współpracy z przedsiębiorcami to nasz priorytet" - dodała.

Prezes spółki Enea Ciepło Cezary Ołdakowski mówił, że spółka oprócz dostarczania ciepła, zajmuje się też m.in. dostarczaniem pary czy produkcją energii zielonej i - jak dodał - we wszystkich tych segmentach możliwa jest współpraca z Politechniką Białostocką.

Ołdakowski mówił, że źródła energii Enea Ciepło są w większości węglowe, a Nowy Zielony Ład "wymusza" zmianę technologii i poszukiwanie nowych źródeł energii, które pozwolą zastąpić dotychczasowe technologie węglowe. Podkreślił, że właśnie we współpracy z nauką upatruje znalezienia nowych źródeł energii, które pozwolą dostarczać ciepło i produkować prąd.

Prezes Enea Ciepło mówił, że ważnym aspektem współpracy będzie też planowane przez białostocką uczelnię uruchomienie nowego kierunku: energetyka ciepła. "Niestety nasz zakład już swoich lat trochę ma i nasza kadra też już trochę lat ma, więc bardzo zależy nam, żeby naszą kadrę odświeżyć i chcielibyśmy tutaj czerpać ze studentów mury tej uczelni" - dodał Ołdakowski.

Prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej dr hab. Dorota Anna Krawczyk mówiła, że współpraca z Enea Ciepło będzie interdyscyplinarna. "Ze strony Politechniki Białostockiej będziemy musieli uczestniczyć zarówno w wzywaniach dotyczących ciepłownictwa, ogrzewnictwa, wentylacji, chłodzenia, ale również konwersji wytwarzania energii cieplnej i energii elektrycznej" - mówiła Krawczyk.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Białostocka i Enea Ciepło łączą siły

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA