Policja przeszkoli tysiąc pracowników pomocy społecznej

Pracownicy socjalni z województwa warmińsko-mazurskiego będą szkoleni przez policję przez blisko 70 dni. Pracownicy mają poznać metody rozładowywania napięcia i nauczyć się radzić sobie z agresją podopiecznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Policja przeszkoli tysiąc pracowników pomocy społecznej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

24 wrz 2015 10:27


W ramach szkolenia z policją pracownicy ośrodków pomocy społecznej z Warmii i Mazur nauczą się m.in. nawiązywania pierwszego kontaktu z podopiecznym w sytuacji kryzysowej, poznają metody rozładowywania napięcia w kontakcie z osobą konfliktową (np. awanturującą się o wysokość zasiłku, czy odmowę przyznania zapomogi) oraz poznają metody samoobrony.

Pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej przejdą także treningi, które pozwolą im panować nad własnymi emocjami w skrajnie nerwowych sytuacjach. Szkolenia będą prowadzili policjanci z wydziałów prewencji i policyjni psychologowie.

Coraz poważniejsze incydenty

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic pierwsza grupa pracowników ośrodków pomocy społecznej będzie przeszkolona w czwartek, ale docelowo policjanci na szkolenia zarezerwowali blisko 70 dni.

- W sumie przeszkolimy około tysiąca osób z całego regionu - dodała policjantka.

Fic przyznała, że powodem tego rodzaju szkolenia są coraz poważniejsze incydenty, których względem pracowników pomocy społecznej dopuszczają się ich podopieczni.

- Chodzi tu nie tylko o takie głośne sprawy jak ta z Makowa, gdzie podopieczny podpalił dwie pracownice MOPS. Także w ostatnim czasie w Olsztynie podopieczny bez powodu groził pracownicy MOPS bronią. Policjanci w jego domu znaleźli także inne niebezpieczne przedmioty np. naboje i gaz - wymieniła rzeczniczka.

Agresja podopiecznych

Wicedyrektor olsztyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Sieheń-Kopyść powiedziała, że coraz częściej jej pracownicy mają do czynienia z agresją osób, do których chodzą np. zebrać wywiad socjalny.

- Nieco mniej przykrych sytuacji mają koordynatorzy pieczy zastępczej, ale im skrajne sytuacje także się zdarzają dlatego już uzgodniliśmy z policją, że przeszkoli nam wszystkich ludzi pracujących w terenie - przyznała Siehen-Kopyść.

W Olsztynie podobne szkolenia były w przeszłości prowadzone, jednak w MOPS rotacja na stanowiskach pracujących w terenie jest duża i dlatego nie wszyscy są przeszkoleni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.