Polacy wśród narodów najlepiej mówiących po angielsku

Polacy należą do czołówki narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim. Wyprzedzają nas tylko Skandynawowie, Holendrzy, Słoweńcy, Estończycy i Luksemburczycy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy wśród narodów najlepiej mówiących po angielsku

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 lis 2015 12:06


Tegoroczny raport EF English Proficiency Index to piąta edycja największego międzynarodowego rankingu uwzględniającego stopień znajomości języka angielskiego.

Badanie przeprowadzono w 70 krajach na grupie ponad 910 tys. osób powyżej 18 roku życia. Polskę w tym rankingu wyprzedziły jedynie kraje skandynawskie oraz Holandia, Słowenia, Estonia i Luksemburg. Regionami z najniższym poziomem znajomości języka angielskiego są nadal Afryka Północna oraz kraje środkowowschodnie.

Europa Północna i Środkowa wykazują szczególnie wysoki poziom znajomości języka angielskiego względem krajów pozaeuropejskich, a ich pozycje w rankingu EF EPI zostały wzmocnione w ciągu ostatnich pięciu lat. Francja wyróżnia się w Europie najniższym poziomem znajomości języka angielskiego.

Mapa znajomości języka angielskiego na świecie.

W porównaniu do zeszłorocznego rankingu EF EPI Polska spadła o trzy pozycje. Polaków wyprzedzili Słoweńcy, Estończycy i Luksemburczycy.

- Tegoroczny raport EF EPI potwierdza, że poziom znajomości języka angielskiego na świecie jest coraz wyższy. Bardzo cieszy fakt, że Polska należy do krajów posługujących się nim najpłynniej. Jesteśmy przekonani, że przyczyniła się do tego coraz większa mobilność Polaków oraz duży wzrost zainteresowania wyjazdami językowymi za granicę – mówi Piotr Majdan, kierownik Education First w Polsce.

Raport pokazuje, że znajomość języka angielskiego na świecie względem poprzednich lat wzrosła. Kobiety mówią po angielsku lepiej niż mężczyźni w prawie każdym z badanych krajów, jednak różnica między płciami jest znikoma w krajach z pierwszych miejsc rankingu.

Największa różnica w umiejętności posługiwania się językiem angielskim odnośnie płci jest w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej.

Natomiast w przypadku konkretnych grup wiekowych najbieglej posługują się nim osoby w wieku między 18 a 20 rokiem życia. Im osoby są starsze, tym poziom biegłości językowej jest niższy.

 

Poziom znajomości języka angielskiego dla poszczególnych grup wiekowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ara 2015-11-04 20:22:40

To wcale nie jest takie dziwne, Alku. To tylko i wyłącznie brak obycia z językiem. Polacy owszem, bardzo często znają go na poziomie teoretycznym bardzo dobrze, ale albo nie mają okazji, by go używać, albo od takich okazji sami stronią, bo się boją.

Alek 2015-11-04 14:32:29

Dobrze wiedzieć, zastanawiam się tylko nad tym jaka jest jakość tego naszego angielskiego. Widzę po moich zawsze piątkowych znajomych, ze być może umieją oni powiedzieć piękne kwieciste zdanie, ale zajmuje im to z pół godziny , żeby je wymyśleć. A to nie oto przecież chodzi. Lepiej jest mówić płynnie i umieć się dogadać. Na co niestety nie stawia nasza edukacja. To zadziwiające, że ludzie po latach nauki wciąż potrzebują zwykłego kursu konwersacyjnego jak ten metodą Emila Krebsa, żeby mówić płynnie w obcym języku. strasznie to dziwne.