PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy rezygnują ze studiów. Oto kierunki, na których nie wytrzymują

 • Autor: PAP/JP
 • 22 sie 2022 17:45

Studia w Polsce porzucają najczęściej studenci w obszarach nauk ścisłych i humanistycznych - wynika z badania Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Najniższy odsetek rezygnacji jest w obszarach nauk medycznych i sztuki.

Polacy rezygnują ze studiów. Oto kierunki, na których nie wytrzymują
Rezygnacja ze studiów jest w Polsce powszechna (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Udział dropoutów (rezygnacji ze studiów) jest wśród mężczyzn o 15 proc. wyższy niż wśród kobiet.
 • Na częstość podejmowania decyzji o rezygnacji nie wpływa istotnie wiek, w którym studenci rozpoczynają dany program studiów. Wyjątkiem są studia jednolite magisterskie, które starsi studenci porzucali częściej.
 • Najwyższy poziom dropoutów obserwuje się wśród studiujących w obszarach nauk ścisłych (51 proc.) i humanistycznych (47 proc.) - wynika z analizy.

W poniedziałek OPI PIB przekazała wyniki badań swoich ekspertów na temat skali zjawiska rezygnacji ze studiów na polskich uczelniach i ich przyczyn. W jego ramach przeprowadzono kompleksowe badanie składające się z wywiadów jakościowych z osobami, które doświadczyły tego zjawiska - zwanego też dropoutem. Dokonali też analizy m.in. ścieżek kształcenia na podstawie danych pochodzących ze Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on.

Rezygnacja ze studiów jest w Polsce powszechna

"Dropout, rozumiany jako rezygnacja z podjętego kierunku studiów przed uzyskaniem dyplomu, niezależnie od przyczyn i okoliczności, jest zjawiskiem powszechnym, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach" - podkreślono w komunikacie. Jako przypadków dropoutu nie uznano osób, które powróciły na ten sam kierunek w krótszym okresie niż rok od daty skreślenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Na te studia uważaj, po nich dobrej pracy nie znajdziesz

Z przeprowadzonych przez ekspertów OPI PIB analiz wynika, że udział dropoutów jest wśród mężczyzn o 15 proc. wyższy niż wśród kobiet. Podkreślono, że istnienie tej zależności jest zauważalne zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE.

"Dysproporcję tę można wyjaśnić częstszym podejmowaniem przez mężczyzn nauki na kierunkach ścisłych i inżynieryjnych, cechujących się wysokim odsetkiem rezygnujących ze studiów" - zauważono. Dodano, że na częstość podejmowania decyzji o rezygnacji nie wpływa natomiast istotnie wiek, w którym studenci rozpoczynają dany program studiów. Wyjątkiem są studia jednolite magisterskie, które starsi studenci porzucali częściej.

Nauki ścisłe i medycyna przyciągają studentów na dłużej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polacy rezygnują ze studiów. Oto kierunki, na których nie wytrzymują

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kasia 2022-08-23 19:46:00

  Ja zrezygnowałam ze studiów magisterskich, bo marnowały mój czas. Zamiast konkretnej wiedzy słuchało się dennych wykładów, czyli kontynuacja licencjata a miało być lepiej. Oceny za obecności, brak konkretnego przygotowania do pracy, słabą jakość zajęć, nieprzemyślany program, zbyt dużo lat, brak praktyki. Szkoda czasu

 • Tomek 2022-08-23 17:19:36

  A jakie są jeszcze rodzaje studiów poza ścisłymi i humanistycznymi?

  • Tadek 2022-08-23 18:26:37

   Studia rydzyka.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA