Polacy nie gęsi i na językach obcych zarabiają

Związek pomiędzy zarobkami i znajomością języków to nie tylko prawo rynku pracy, ale i realna relacja, która wpływa na możliwość ekspansji, dywersyfikacji i rozwoju firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie gęsi i na językach obcych zarabiają

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 lip 2015 10:45


Nowe obszary działalności od zawsze pociągały za sobą nowe oczekiwania wobec pracowników. Osoby ze znajomością języka angielskiego w ciągu ostatnich 25 lat były niezwykle cenne na rynku pracy, co miało silne odbicie w ich wynagrodzeniu. Stawiając tezę, że i dziś znajomość języków obcych ma wpływ na wynagrodzenie, trudno o pomyłkę. Czymś innym jest jednak postawienie tak ogólnej tezy, a czymś innym analiza wpływu znajomości języków obcych na wynagrodzenie.

Czytaj też: Te języki liczą się na rynku pracy

Jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2013, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, 48 proc. ankietowanych deklaruje znajomość co najmniej jednego języka obcego, a 8 proc. więcej niż jednego.

Wysokość pensji a język obcy

Co nie powinno dziwić, od lat najpopularniejszym wśród języków obcych jest język angielski. Jak zatem kształtują się zarobki u pracowników ze znajomością tego języka? W sektorze usług dla biznesu komunikatywna znajomość angielskiego przekłada się na średnią pensję w wysokości 3500 złotych brutto. Dobra znajomość kształtuje średnie wynagrodzenie na poziomie 4000 złotych. Dopiero biegłe posługiwanie się angielskim znacząco wpływa na pensję, która w tym sektorze wynosi 5600 złotych.

Czytaj też: Praca w sektorze BPO się opłaca. Zwłaszcza jeśli zna się języki obce

Warto zauważyć, że ponad 25 proc. zatrudnionych pobiera wynagrodzenie wynoszące ponad 9000 złotych. Podobnie wygląda korelacja wynagrodzeń i znajomości języka angielskiego w sektorze usług dla ludności. Również tutaj, dopiero bardzo dobra znajomość języka wpływa na znaczny wzrost pensji, która wynosi średnio ponad 6000 złotych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innych popularnych języków.

Znajomość języka francuskiego w stopniu komunikatywnym skutkuje średnią zarobków dla osób posługujących się tym językiem do ponad 4300 złotych. Dobra i bardzo dobra znajomość to średnia gratyfikacja na poziomie 5000 i 6000 złotych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ololek 2015-09-10 13:49:33

Nie byłem świadomy, że aż tyle można zyskać znając dobrze język angielski. Pozostaje się go nauczyć i dobrze negocjować wynagrodzenie. Moja żona korzystała ostatnio z kursu metodą Emila Krebsa (Krebsmethod.com czy jakoś tak) i chyba jeszcze gdzieś leży płyta. Nie zaszkodzi spróbować.

Mam~ 2015-08-05 00:44:22

W tytule artykułu widnieje błąd, ewidentnie świadczący o niezrozumieniu treści Krótkiej rozprawy M. Reja. Wyraz "gęsi" nie jest w niej bowiem uzyty w znaczeniu rzeczownikowym, ale jako przymiotnik odnoszacy się do rzeczownika "język" ("gęsi" język oznaczal łacinę).