Polacy nie gęsi i angielski znają

Polacy zajęli ósme miejsce wśród 60 krajów, które znalazły się w światowym rankingu znajomości języka angielskiego. Wypadliśmy lepiej niż Niemcy i Japończycy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie gęsi i angielski znają

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

8 lis 2013 6:22


EF Education First ogłosił wyniki przeprowadzonego w 2012 roku badania znajomości języka angielskiego (Badanie EF English Proficiency Index). Objęto nim 750 tys. dorosłych z 60 państw. Po raz pierwszy EF EPI zawiera również analizę trendów osiągania biegłości językowej, zaobserwowanej w ostatnich sześciu latach.

Według światowego rankingu stworzonego na podstawie tych badań Polacy zajęli ósme miejsce. Pokonaliśmy m.in. Japończyków i Niemców. Wygrali Szwedzi.

Niektóre azjatyckie państwa, zwłaszcza Indonezja i Wietnam, bardzo rozwinęły znajomość angielskiego. Podobnie Chiny, jednak w mniejszym stopniu. Jeśli chodzi o Japonię i Koreę Południową, tutaj zanotowano niewielki spadek umiejętności.

Poziom angielskiego poprawia się bez wyjątku we wszystkich krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny).

Siedem krajów z najlepszą znajomością angielskiego (Szwecja, Norwegia, Holandia, Estonia, Dania, Austria i Finlandia) to małe europejskie narody, niejako zmuszone do znajomości angielskiego. Ich przeciwieństwem jest Francja, która zajęła 33. miejsce.

Bliski Wschód i Północna Afryka to regiony z najsłabszą znajomością angielskiego. Państwa bogate w ropę naftową dopiero teraz zaczynają inwestować w języki obce. Wyjątkiem na tle niskich wyników są Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Polska i Węgry zrobiły ogromne postępy w nauce języka angielskiego. Jednak największe zauważono w Turcji.

Niski poziom znajomości angielskiego to słabość krajów Ameryki Łacińskiej. Brazylia, Kolumbia, Peru i Chile zrobiły postępy, lecz wciąż brakuje u nich solidnej bazy profesjonalnych użytkowników angielskiego. Niektóre kraje w regionie, włączając w to Meksyk i Gwatemalę, zanotowały spadek w znajomości języka angielskiego.

Dodatkowe analizy oraz wykresy dostępne na: http://www.ef.pl/epi/

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ted 2013-12-05 13:23:56

Córka wróciła z Erazmusa z Niemiec bo okazało się że fakultety mające być po angielsku będą po niemiecku.Oni na uczelniach w ogóle tępią angielski takie odniosła wrażenie.A na ulicy to już na pytanie po angielsku reagują jak na terrorystę.