Polacy mówią po angielsku? Niezupełnie...

Co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej, a na świecie blisko 1,6 miliarda – tyle osób obecnie posługuje się językiem angielskim. W Polsce znajomość tego języka na poziomie dobrym i bardzo dobrym deklaruje 48 proc. osób, ale jak jest naprawdę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy mówią po angielsku? Niezupełnie...

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 maj 2014 9:41


Lista branż, które posługują się językiem angielskim jest długa i stale rośnie. Kolejne stanowiska zyskują swoją angielską nazwę, a żargony poszczególnych profesji przesycone są angielskimi wyrażeniami. To właśnie znajomość biznesowego języka świata często ma decydujące znaczenie przy zatrudnieniu w marketingu, finansach, branży związanej z badaniami i rozwojem, komunikacji i PR, zarządzaniu, a także w consultingu, outsourcingu i zarządzaniu projektami.

Polacy wciąż jednak mają problem z biegłym posługiwaniem się językiem angielskim, nawet na wyższych szczeblach.

- Jak rekrutujemy pracowników, to okazuje się, że każdy mówi po angielsku. Jednak nie chodzi o to, żeby umieć wyrazić proste rzeczy. Komunikacja polega na tym, żeby umieć w obcym języku wykazać niuanse, ale też móc iść na piwo z kolegami z różnych krajów i swobodnie pogadać, pożartować. Mówić z łatwością, z dobrym akcentem - mówił w wywiadzie dla PulsuHR.pl Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland.

- W moim odczuciu bardzo mało Polaków komunikuje się w języku obcym na tyle dobrze, żeby nie tworzyło to pewnych różnic. Pomijając już fakt, że dziś standardem jest znajomość przynajmniej dwóch języków obcych - dodał.

Paweł Smoleń, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego (EURACOAL), podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przytoczył przykład, który obrazuje poziom znajomości języka przez Polaków.

- Proszę sobie wyobrazić: Bruksela, międzynarodowe spotkanie węglowe w Sali Plenarnej, wszystkie narody świata - Pakistańczycy, Chińczycy, Australijczycy, Amerykanie i na początku ogłoszenie: „tłumaczenie na język angielski na kanale drugim, na język polski na kanale trzecim" - mówił.

Tymczasem dobra znajomość języka angielskiego przydaje się nie tylko w karierze, ale i na samym początku drogi zawodowej. Firmy często są otwarte na zatrudnienie kandydata nawet bez kierunkowego wykształcenia, o ile dobrze zna on język obcy, ponieważ jest to dla przedsiębiorców szansą rozwijania kontaktów biznesowych z inwestorami spoza kraju, a co za tym idzie - wyższych zysków finansowych.

Według badań banku Citi Handlowy, obecnie już około 39 proc. polskich przedsiębiorstw planuje ekspansję zagraniczną, dlatego coraz bardziej popularne stają się szkolenia językowe dla pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.