Polacy chcą się dokształcać, ale oczekują wsparcia ze strony pracodawcy

W badaniu przeprowadzonym przez Rynekpracy.pl w 2013 r., prawie 83 proc. ankietowanych potwierdziło plany zdobywania nowych kompetencji poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy doktoranckie. Jednak większość z pracowników decyduje się na dokształcanie, gdy może liczyć na pomoc ze strony pracodawcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy chcą się dokształcać, ale oczekują wsparcia ze strony pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 mar 2014 11:44


Polski rynek pracy należy do pracodawców, jednak ponad dwie trzecie z nich ma trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do swojej firmy czy instytucji. Niedopasowanie kompetencji zawodowych ma charakter strukturalny i wynika w dużej mierze z niedostosowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Jest to szczególnie widoczne w przypadku zatrudniania absolwentów wyższych uczelni, którzy dość często mają problemy z przygotowaniem do wykonywania pracy, szczególnie z kompetencjami interpersonalnymi, organizacją czasu czy określaniem priorytetów.

Pomimo tych trudności samoocena studentów i absolwentów dotycząca ich atrakcyjności na rynku pracy przedstawia się dosyć optymistycznie. Jak wynika z raportu firmy Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy" , prawie 73 proc. studentów oceniło swoją wartość jako aktualnego lub potencjalnego pracownika wysoko, zaś 49 proc. raczej wysoko. Ankietowani studenci najczęściej uznawali, że posiadają dobre kompetencje w zakresie umiejętności uczenia się nowych rzeczy, logicznego myślenia, analizy faktów i wyciągania wniosków oraz komunikatywności. Głosy pracodawców nie są już jednak tak entuzjastyczne w tej ocenie.

- Warto uświadomić młodym ludziom, że żyjemy w czasach zmiany. Wymaga to od nas posiadania ciągle nowych umiejętności i bardzo elastycznego podejścia do otoczenia. Przykładowo, dziś o wiele częściej niż kiedyś, znalezienie pracy wiąże się z potrzebą zmiany miejsca zamieszkania, a wydłużenie czasu aktywności zawodowej z koniecznością kształcenia się przez całe życie - komentuje Agnieszka Orłowska, prezes Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett-Packard.

- Trzeba doskonalić swoje kompetencje związane z wiedzą, ale również te społeczne. Udział w organizacjach studenckich, wydarzeniach akademickich, wolontariacie czy praktykach zawodowych pozwala zdobywać doświadczenia, które procentują później w życiu zawodowym. Osoby, które od młodych lat aktywnie podchodzą do życia, są przedsiębiorcze i pracowite, zwykle są też dobrymi pracownikami - dodaje Orłowska.

Wyniki sond przeprowadzonych przez portal Rynekpracy.pl w 2013 roku pokazują, że Polacy są bardzo świadomi tego jak ważne jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W badaniu z roku 2013, prawie 83 proc. ankietowanych potwierdziło plany zdobywania nowych kompetencji poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy doktoranckie. Nie zawsze jednak mają ku temu możliwości. Jak podkreśla badanie, większość z nas decyduje się na dokształcanie w sytuacji kiedy otrzymujemy wsparcie ze strony pracodawcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.