PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy chcą być innowacyjni, a mają problemy z pakietem Office

Coraz szybszy rozwój technologii będzie wymuszał częstą zmianę kompetencji. W Polsce mamy już jednak poważne problemy z edukacją na kierunkach informatycznych, nie mówiąc już o poważnych niedostatkach w świadomości cyfrowej całego społeczeństwa - wynika z dyskusji "Cyfryzacja i nowe technologie", która 25 września została zorganizowana na VI Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Polacy chcą być innowacyjni, a mają problemy z pakietem Office
Fakt, że wszyscy młodzi ludzie funkcjonują dziś powszechnie w świecie cyfrowym, wcale nie oznacza, że rosną pokolenia, które będą w stanie produktywnie korzystać z nowych technologii Fot. freeimages
REKLAMA

- Najważniejszą kompetencją przyszłości będzie umiejętność ciągłego uczenia, oduczania się i uczenia się na nowo. Bo technologia będzie rozwijać się coraz szybciej. Technologia wymaga i będzie wymagała od nas całkowicie nowego podejścia do pewnych rzeczy - oceniła Izabela Bartnicka, Head of Business Development w fundacji Digital University.

Izabela Bartnicka, fot. PTWP
Izabela Bartnicka, fot. PTWP
- Firmy muszą wychodzić z pudełka, patrzeć ponad swoje podwórko i szukać ciągle nowych inspiracji - dodała.

Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość cyfrowa stanowi spore wyzwanie dla systemu edukacyjnego.

- Z edukacją powinniśmy coś zrobić. Ostatnio uczestniczyłem w kilkudziesięciu rekrutacjach, gdzie była wymagana znajomość pakietu Office i większość ubiegających się o pracę nie miała pojęcia, jak wykorzystać jego podstawowe funkcje - zwrócił uwagę Paweł Tadejko z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

- Wyzwań jest bardzo dużo a bez edukacji nie potrafimy sobie z nimi poradzić - dodał.

Paradoksalnie fakt, że wszyscy młodzi ludzie funkcjonują dziś powszechnie w świecie cyfrowym, wcale nie oznacza, że rosną pokolenia, które będą w stanie produktywnie korzystać z nowych technologii.

- Moi synowie są w zasadzie w świecie cyfrowym, ale nie za bardzo interesuje ich, jak to funkcjonuje, jak działają protokoły - zwrócił uwagę Jacek Wiśniewski, prezes firmy Nexera Holding, która zajmuje się budową sieci światłowodowych.

Jak dodał, z dwóch klas, które obserwował przy okazji jego synów, na studia informatyczne poszła tylko jedna osoba.

- Nie bardzo wiem, w jaki sposób przekonać młodych ludzi, żeby chcieli wchodzić w świat cyfrowy, aby go tworzyć, a nie tylko wykorzystywać - przyznał Jacek Wiśniewski.

Problem jest tym poważniejszy, że często studenci kończą kształcenie na wczesnym etapie.

- Obecnie już brakuje programistów, bardzo mało osób kończy studia magisterskie. Po trzech latach idą już do biznesu - stwierdziła Izabela Bartnicka.

- Naprawdę jest ogromne pole do współdziałania między ośrodkami edukacyjnymi a biznesem i samorządami, żeby zapoznawać ludzi z nowymi technologiami, aby kształtować ludzi, którzy nie boją się z nich korzystać - podsumowała.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy chcą być innowacyjni, a mają problemy z pakietem Office

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA