×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pokolenie straconych liderów i martwych autorytetów

 • Autor: PAP/AT
 • Opublikowano: 1 sie 2022 9:26

Obecni studenci, osoby dorastające w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, nie chcą być liderami - wynika z raportu Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Ustalono też, że jest to grupa przyzwyczajona do ciągłych zmian i niepewności.

Pokolenie straconych liderów i martwych autorytetów
Studenci pokolenia Z nie chcą być liderami (fot. freepik/freepic.diller)
REKLAMA
 • Pandemia na pokolenie Z nie wpłynęła tak silnie, jak przewidywano. - To jest pokolenie, które nie myśli długofalowo - podkreśliła Barbara Holli. Pandemia wpłynęła na jeszcze większy brak poczucia pewności tych osób, ale nie tak mocno jak sądzili badacze.
 • Studenci pokolenia Z będą pracownikami w firmie tak długo, jak będą mogli się w niej rozwijać, a pieniądze nie są już najważniejszym czynnikiem pozostania w niej. To jest pokolenie, które nawet co dwa lata może zmieniać pracę - zaznaczyła.
 • Najciekawszy wniosek, który zaskoczył autorów badań to fakt, że studenci pokolenia Z nie chcą być liderami. - To nie jest pokolenie liderów. To jest pokolenie martwych autorytetów. To jest pokolenie, gdzie każdy autorytet można obalić - zaznaczyła.

Ukazał się raport Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego "JustStart2. Studiując w świecie niepewnego jutra: perspektywy, sprawczość i wizje przyszłości pokolenia Z."

Jak wyjaśniła zastępczyni kierownika Inkubatora UW Barbara Holli, celem badania była m.in. chęć przyjrzenia się temu, jak zmieniło się spojrzenie studentów na pracę i studia w związku z pandemią COVID-19.

Przyzwyczajenie do zmienności świata

"Podstawowy, największy wniosek był taki, że studenci, pokolenie Z, jest pokoleniem VUKA, czyli przyzwyczajonym do ciągłej zmienności świata dookoła i że oni sobie z tym dają radę, jak surferzy na fali. Są przyzwyczajeni do tego, że co chwila coś się dzieje" - powiedziała Holli.

Pokolenie Z to pokolenie ludzi urodzonych od końca lat 90. XX do początku lat 10. XXI. Jest to pokolenie "internetowe", czyli są to pierwsze osoby dorastające w pełni scyfryzowanym społeczeństwie. Poprzednie pokolenie określano milenialsami - pokoleniem Y (kolejne litery wynikają z kolejności alfabetu).

Czytaj też: Brakuje im podstawowych umiejętności, by sprawnie wejść na rynek pracy

Z kolei termin VUCA jest akronimem słów: volatility - zmienność, uncertainty - niepewność, complexity - złożoność, ambiguity - niejednoznaczność.

Badanie przeprowadzono wśród kilkuset studentów UW i WUM od września 2021 r. do stycznia 2022 r. Składało się m.in. z ankiet CAWI, wywiadów grupowych i dodatkowo - wywiadów eksperckich.

Zmiana pracy co dwa lata

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Pokolenie straconych liderów i martwych autorytetów
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • gość 2022-08-01 16:27:22

  To nie kwestia zmiennych autorytetów tylko braku autorytetów. Druga sparwa to wychowanie w duchu relatywizacji wszystkiego. W efekcie zostało nowe pokolenia ni ma fundamentu i jasno określonej bazy porównawczej. Taka sytuacja sprzyja frustracji i chwiejności ale winni są ci co wychowują a nie wychowywani. Winni są też ci, którzy podają fałszywe pseudo-wzorce. Głupek nie wychowa inteligenta.

 • młody_dziad 2022-08-01 16:12:58

  do MILLENIALS: tylko co dalej? Poczytaj o badaniu Calhouna Universe 25...

 • Millenials 2022-08-01 14:33:58

  Drodzy dziadersi, za chwilę zostaniecie zmiecieni z planszy przez zetki. I bardzo dobrze...

 • won 2022-08-01 12:24:27

  dom, szkoła, kościół - z tym walczono przez ostatnie dekady, więc macie to na co zasłużyliście - Rosja i Chiny zrobią resztę...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA