PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rektor UŚ o podwyżkach na uczelniach: Dobry krok, ale niewystarczający

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 28 wrz 2018 6:00

- Bez wątpienia jest to ważny krok, ale nie zamyka on sprawy. Podwyżki wiążą się z finansowaniem nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, a przyrost funduszy na ten cel nie jest taki, jakiego oczekuje środowisko akademickie - tak o podwyżkach wynagrodzeń nauczycieli akademickich mówi prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Rektor UŚ o podwyżkach na uczelniach: Dobry krok, ale niewystarczający
Adobe Stock
REKLAMA
  • Nowy rok akademicki rozpocznie się od zmian - największych, jakie dotknęły to środowisko od ponad 10 lat.
  • 1 października wchodzi w życie Konstytucja dla Nauki (tzw. Ustawa 2.0). Przygotowywany przez kilka lat dokument zastąpi cztery dotychczas obowiązujące. 
  • - W ustawie 2.0 nie widzimy rewolucji, a szansę dla uczelni. Umożliwia ona budowanie strategii rozwoju na kolejne lata. Chcemy tę szansę wykorzystać - przekonuje rektor uczelni, która w tym roku obchodziła jubileusz 50-lecia. 

Jak dodaje, jasne jest, że wymaga to dostosowania się do zmian. - Jednak są to zmiany powolne. Bo to, że ustawa wchodzi w życie 1 października, nie oznacza, że wszystkie działania muszą wejść jednocześnie tego dnia. Wprowadzono vacatio legis na wiele przepisów. Będziemy mieć rok na opracowanie strategii i statutu uczelni - komentuje nasz rozmówca.

Jednym z elementów zmian, jakie zakłada Konstytucja dla Nauki, są podwyżki dla nauczycieli akademickich. Ma je otrzymać blisko 50 proc. nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami pensje minimalne wzrosną średnio o około 800 złotych. Wzrost wynagrodzeń odczują najbardziej adiunkci, asystenci, lektorzy, instruktorzy i obecni wykładowcy. Dotyczące podwyżek rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (jest częścią Konstytucji dla Nauki) ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

- Skoro gospodarka prężnie się rozwija – a rozwija się również dzięki pracownikom naukowym – to muszą oni zarabiać więcej. Ich pensje powinny odzwierciedlać rolę, jaką odgrywają w procesie budowy silnej Polski - mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Czytaj więcej: Startuje rewolucja na uczelniach. Zobacz, co się zmieni od października

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rektor UŚ o podwyżkach na uczelniach: Dobry krok, ale niewystarczający

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA