Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało z przewoźnikami drogowymi porozumienie o współpracy na rzecz kształcenia kierowców w szkołach branżowych. Współpraca ma dotyczyć m.in. praktycznej nauki zawodu i doskonalenia podstawy programowej.
- Autor:PAP/JS
- •11 lip 2018 18:34

- Jak czytamy w dokumencie, współpraca między resortem edukacji a przewoźnikami ma dotyczyć "podnoszenia jakości i efektywności szkolnictwa branżowego i technicznego" oraz dostosowywania go do potrzeb rynku pracy.
- Jak czytamy w porozumieniu, organizacje przewoźników zobowiązują się m.in. do zachęcania pracodawców do udziału w "dniach otwartych" organizowanych przez szkoły i kuratoria oświaty oraz w akcjach promujących zawody związane z transportem drogowym.
- Natomiast MEN zobowiązuje się do informowania organizacji przewoźników o planowanych pracach nad podstawami programowymi kształcenia w zawodach i do zapraszania do współpracy przy ich tworzeniu, merytorycznego wsparcia działań organizacji przy realizacji praktycznej nauki zawodu.
Porozumienie resortu edukacji z organizacjami przewoźników tworzącymi Forum Transportu Drogowego podpisano w siedzibie Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Warszawie.
W imieniu MEN porozumienie podpisała wiceminister Marzena Machałek, w imieniu przewoźników drogowych - prezesi i przewodniczący Forum Transportu Drogowego.
"Nasza branża przeżywa ogromny kryzys w związku z utrzymywaniem się na rynkach. A bez dopływu kadr do pracy, czyli nowych kierowców, praktycznie rzecz biorąc, skazani jesteśmy już nie na brak rozwoju, a na kurczenie się w skali całego rynku całej Europy" - powiedział prezes zarządu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. "Sygnatariusze naszego Forum (...) są w gotowości, aby dziś włączyć się w proces kształcenia młodej kadry dla transportu, aby móc uzyskać jak najlepsze w tym zakresie efekty" - dodał.
Z kolei Machałek zwróciła uwagę, że 40 proc. absolwentów szkół zasadniczych i 30 proc. techników jest bezrobotnych. "To znaczy, że szkoła uczy nieskutecznie, bo dzisiaj te proporcje są niewłaściwe i musimy to zmienić. I cieszę się, że branża transportowa bardzo mocno (...) włączyła się w przygotowanie zmian w reformie edukacji - że razem pisaliśmy podstawę programową, że razem pracujemy nad tym, co powinno się zmienić" - powiedziała wiceminister.
Jednym z celów porozumienia jest zachęcanie pracodawców do współpracy ze szkołami na rzecz organizacji praktycznej nauki zawodu dla uczniów https://t.co/swigVfwKQr. w zakresie przygotowania do prowadzenia pojazdów oraz doskonalenia wiedzy teoretycznej i praktycznej nauczycieli. pic.twitter.com/6OvXa5veTj
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) 11 lipca 2018

KOMENTARZE (1)