Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie rozstrzygnął kolejny konkurs w ramach działania 9.4 "Poprawa jakości kształcenia zawodowego" z "Regionalnego programu operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020".

- Tym razem do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu regionalnego wybrano kolejnych 12 projektów o wartości ponad 16 mln zł - powiedział we wtorek dyrektor WUP Tomasz Czop.
Dodał, że "będą one realizowane przez średnie szkoły zawodowe w ścisłym partnerstwie z pracodawcami, a wystartują z początkiem nowego roku szkolnego".
Dzięki uzyskanemu wsparciu zostaną uruchomione m.in. nowe kierunki kształcenia, np. technik logistyk w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Małopolskim, technik automatyk w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku czy technik mechanik lotniczy w Zespole Szkół nr 2 w Łańcucie.
Czytaj też: Ponad 6 milionów euro na powstanie platformy komunikacji między badaczami
Uczniowie będą mogli skorzystać z płatnych staży czy praktyk w przedsiębiorstwach będących partnerami, a szkolne pracownie zostaną doposażone w niezbędny sprzęt do nauczania zawodowego.
Czop zwrócił uwagę, że "wsparcie z funduszy europejskich przekazywane w ostatnich kilku latach przez WUP na rzecz podkarpackiego szkolnictwa zawodowego sprawiło, że wzrosło zainteresowanie uczniów kształceniem w szkołach technicznych".
Czytaj też: Nowy kampus Uniwersytetu Warszawskiego za 165 mln zł zmieni całą dzielnicę
- Odsetek uczniów szkół średnich zawodowych wśród ogółu uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwiększył się z 39 do ponad 43 proc. Przewyższając średnią krajową w tym zakresie o przeszło 5 proc. - dodał dyrektor rzeszowskiego WUP.
- Ponad 10 tys. uczniów skorzystało już z płatnych praktyk zawodowych, tysiąc nauczycieli podniosło swoje kwalifikacje zawodowe, a sto kilkadziesiąt ponadgimnazjalnych szkół zawodowych zostało doposażonych w dodatkowy sprzęt do nauczania zawodowego o wartości kilkudziesięciu milionów złotych - zauważył Czop.
Zaznaczył, że "uruchamianie kolejnych, nowych kierunków kształcenia w średnich szkołach zawodowych może być wskazówką dla absolwentów szkół podstawowych". Zdaniem dyrektora WUP "oferta podkarpackich szkół już teraz pozwala na dokonanie świadomego wyboru i przemyślanego rozwoju dalszej drogi zawodowej".


KOMENTARZE (0)