×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przygotowania do nowego roku akademickiego trwają. "Podczas pandemii dobrze sprawdziła się autonomia uczelni"

  • Justyna Koc
    jk
  • 24 wrz 2020 21:11

W czwartek 14 września 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży. Podczas spotkania rozmawiano o stanie przygotowania uczelni wyższych do nowego roku akademickiego 2020/2021, w szczególności w zakresie przygotowania uczelni do realizacji swoich zadań w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19.

Przygotowania do nowego roku akademickiego trwają. "Podczas pandemii dobrze sprawdziła się autonomia uczelni"
(Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wskazywał Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży, ministerstwo nie planuje wydania rozporządzenia ograniczającego funkcjonowanie uczelni od 1 października tego roku.
  • W okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zajęcia na studiach będą mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie studiów.
  • Do nowego roku akademickiego przygotowują się m.in. uczelnie artystyczne i medyczne - jak zapewniają wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, przygotowania idą zgodnie z planem.

Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podkreślił że uczelnie dobrze sobie poradziły w początkowym okresie pandemii. Nabyły doświadczenie i teraz będzie łatwiej przygotować im się do nowego roku akademicznego.

- Bardzo dobrze sprawdziła się autonomia zapisana w ustawie o prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Doceniona została możliwość indywidualnego podejmowania decyzji, w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w poszczególnym regionie. Powstrzymało to wzrost liczby zakażeń i umożliwiło funkcjonowanie uczelni do końca roku akademickiego – mówił Wojciech Maksymowicz.

Jak wskazywał minister nauki szkolnictwa wyższego, ministerstwo nie planuje wydania rozporządzenia ograniczającego funkcjonowanie uczelni od 1 października tego roku. Nie oznacza to, że nie należy stosować się do zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Jednak zdobyte przez uczelnie doświadczenie sprawia, że zagrożenie może być kontrolowane w większym stopniu, natomiast uczelnie muszą funkcjonować.

- Rektorzy mogą podejmować decyzje o przeprowadzeniu zaliczeń, egzaminów, egzaminów dyplomowych zdalnie – to rozwiązanie zostało wprowadzone na stałe – mówił Wojciech Maksymowicz.

Maksymowicz podkreśla również, że zostały wprowadzone udogodnienia dla uczelni. Przykładowo wydłużony został okres tworzenia studiów na danym kierunku oraz termin przyjmowania studentów na studia przygotowujące do zawodu nauczyciela.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przygotowania do nowego roku akademickiego trwają. "Podczas pandemii dobrze sprawdziła się autonomia uczelni"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA