×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pod tym względem Polska zajmuje piąte miejsce w całej Unii

  • Autor: PAP
  • 22 lut 2023 18:18

Polska zajmuje piąte miejsce w UE pod względem liczby badaczy, zatrudniając 124,6 tys. osób. W ramach polskiego systemu nauki funkcjonuje łącznie 608 instytucji tego typu - wynika z raportu „Nauka w Polsce 2022”.

Pod tym względem Polska zajmuje piąte miejsce w całej Unii
W Polsce jest ponad 124 tys. naukowców (fot.pixabay)
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), raport pt. "Nauka w Polsce 2022". Publikacja przedstawia najważniejsze informacje na temat polskiej nauki do 2021 roku, a tam, gdzie to było możliwe, zaprezentowano również statystyki z 2022 r.

Z publikacji wynika m.in., że Polska zajmuje piąte miejsce w UE pod względem liczby badaczy, zatrudniając 124,6 tys. osób. Według danych pochodzących z systemu POL-on, w ramach polskiego systemu nauki funkcjonuje 608 instytucji naukowych. W raporcie podano, że działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest na 369 uczelniach (w tym na 131 należących do sektora publicznego), w 102 instytutach badawczych i 78 instytutach Polskiej Akademii Nauk oraz 59 innych jednostkach naukowych.

"Dane zawarte w najnowszym raporcie OPI doskonale pokazują, że Polska posiada silny kapitał naukowy. Pod względem liczby badaczy w Unii Europejskiej zajmujemy wysokie - piąte - miejsce. Zdecydowana większość kadry jest zatrudniona w uczelniach publicznych (73 proc.), 12 proc. w instytutach badawczych, 8 proc. w instytutach PAN, 6 proc. w uczelniach niepublicznych, a poniżej 1 proc. w pozostałych instytucjach" - powiedział, cytowany w komunikacie, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pod tym względem Polska zajmuje piąte miejsce w całej Unii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA