Po 100 mln zł od KGHM i Centrum Badań i Rozwoju na prace badawcze-rozwojowe

– W dobie globalnej konkurencji inwestowanie w B+R to obowiązek nie tylko państwa, ale przede wszystkim przedsiębiorców i przedstawicieli przemysłu - mówi Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Po 100 mln zł od KGHM i Centrum Badań i Rozwoju na prace badawcze-rozwojowe

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

22 sty 2014 13:45


Tym razem KGHM Polska Miedź, wspólnie z NCBR finansują B+R w przemyśle metali nieżelaznych. Właśnie rusza pierwszy z trzech konkursów w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia CuBR, które jest efektem współpracy obu podmiotów. Budżet pierwszego konkursu to 30 mln zł.

Przedsięwzięcie "Zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii - CuBR" powstało dzięki zawarciu pierwszego w Polsce porozumienia dotyczącego finansowania B+R w przemyśle pomiędzy rządową agencją, a międzynarodową korporacją. Na badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu każdy z partnerów przeznaczy po 100 mln zł.

- Ten program to efekt modelowej współpracy sektora publicznego i prywatnego: przedsiębiorca nie tylko współfinansuje etap B+R, ale inicjuje określone prace badawczo-rozwojowe, deklarując przy tym czynny udział na etapie wdrożenia - mówi prof. Kurzydłowski.

CuBR obejmuje pełen zakres przemysłu wydobywczego. Finansowanie otrzymają wyłonione w konkursach innowacyjne badania i prace rozwojowe związane z nowymi technologiami wydobycia, procesami metalurgicznymi, przetworzonymi, nowymi wyrobami i ich recyklingiem przy jednoczesnym obniżeniu kosztów środowiskowych.

Celem jest zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki w obszarze przemysłu metali nieżelaznych: osiągnięcie istotnego postępu technologicznego oraz wypracowanie rozwiązań umacniających pozycję polskiej branży metali nieżelaznych jako uczestnika globalnego rynku.

- Nie wyobrażam sobie przyszłości KGHM bez inwestycji w poszukiwanie nowych technologii i rozwiązań, szczególnie w prace badawczo-rozwojowe. Niezmiernie ważne jest to dla nas teraz, kiedy KGHM musi się mierzyć z konkurencją już na czterech kontynentach - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM.

- Jestem przekonany, że wspólnie z NCBR potrafimy zainicjować, a potem wspierać badania i prace rozwojowe, które przyniosą efekty na światowym poziomie - zapewnia.

Nabór w pierwszym konkursie ruszy 27 stycznia i potrwa do 27 marca 2014 r. O dofinansowanie mogą się ubiegać konsorcja naukowe zarówno jednostek naukowych z udziałem przedsiębiorców, jak i samych jednostek naukowych. Projekty mogą być realizowane od 12 do maksymalnie 36 miesięcy, a minimalna wartość dofinansowania to 3 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.