PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Płatne studia? OZZL: To bezprawne i dyskryminujące

  • Autor: PAP/jm
  • 11 lut 2017 13:19

• Wprowadzenie płatnych studiów medycznych to w praktyce propozycja karania tych osób, które chcą zostać lekarzami - ocenia Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
• To jest bezprawne i dyskryminuje studentów medycyny - uważa OZZL.
• To odpowiedź na propozycję wicepremiera Jarosława Gowina finansowania tych studiów przez stypendia, które należałoby odpracować.

Płatne studia? OZZL: To bezprawne i dyskryminujące
Kolejny raz powraca dyskusja nad możliwością wprowadzenia odpłatności za studia medyczne(fot.fotolia)
REKLAMA

Zdaniem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, studia medyczne - jako jedyne - powinny być płatne. Student otrzymywałby jednak państwowe stypendium w pełni pokrywające koszty nauki, które po zakończeniu edukacji musiałby odpracować w Polsce (po kilku latach byłoby ono umarzane). Gdyby młody lekarz zdecydował się wyjechać za granicę, wówczas musiałby zwrócić koszt stypendium.

W wydanym w piątek (10 lutego) oświadczeniu OZZL ocenił, że propozycja wprowadzenia odpłatnych studiów medycznych jest "bezprawna" i "dyskryminująca jedną grupę społeczną, to jest studentów medycyny".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jest to w praktyce propozycja karania tych osób, które chcą zostać lekarzami" - ocenia OZZL. Związek poinformował, że w najbliższych dniach zwróci się do premier Beaty Szydło o ustosunkowanie się do propozycji Gowina.

Zdaniem związku, zapowiedzi te mogą spowodować wzrost emigracji lekarzy, zmniejszenie zainteresowania studiami medycznymi wśród osób mniej zamożnych, a także zwiększenie niedoboru lekarzy w Polsce.

Celem zaproponowanej przez MNiSW zmiany jest powstrzymanie emigracji wykształconych w Polsce lekarzy do zamożniejszych krajów, np. Francji, Niemiec lub Norwegii.

W czwartek (9 lutego) rzeczniczka ministerstwa zdrowia Milena Kruszewska poinformowała, że resort analizuje pomysł MNiSW i zasięga opinii ekspertów. "Nie jesteśmy krytyczni. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów" - zaznaczyła.

Tego samego dnia po południu rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada zapewniła, że MNiSW nie zamierza wprowadzać odpłatności za studia. "Takich pomysłów w resorcie nie ma. Zgodnie z artykułem Konstytucji RP 70 ust. 2. nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna" - powiedziała.

To już kolejny raz, gdy powraca dyskusja nad możliwością wprowadzenia odpłatności za studia medyczne. Dokładnie przed rokiem Gowin analogiczną propozycję przedstawiał w jednym z wywiadów. Resort nauki szacował, że wykształcenie lekarza kosztuje co najmniej 500 tys. zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płatne studia? OZZL: To bezprawne i dyskryminujące

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA