-
- •3 paź 2017 16:12
– Zmianę chcemy zacząć od siebie. Menedżerowie w spółkach grupy PKP przejdą szkolenia z zakresu zatrudniania osób z niepełnosprawnością, a docelowo spółki zwiększą współczynnik zatrudnienia tych osób - mówi prezes fundacji grupy PKP, Katarzyna Kucharek.

Według różnych źródeł w Polsce może być od 4 do 7 mln osób z niepełnosprawnością.
Jedynie 26,8 proc. z nich jest aktywnych zawodowo.
- Problemem jest przede wszystkim niska świadomość społeczna, w tym ta wśród pracodawców – mówi prezes fundacji grupy PKP, Katarzyna Kucharek.
W lipcu tego roku fundacja grupy PKP zainaugurowała projekt „WidzialniPełnosprawni.pl”. Na dworcach w całej Polsce odbyły się już happeningi, podczas których pracownicy przekazywali informacje na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością oraz prowadzili prelekcje dla uczniów.
Akcję wzbogacała ścianka kolorowych kostek, z których uczestnicy mogli układać zdania, np. „My też kochamy piękne historie”. Trwa także kampania w środkach masowego przekazu. Fundacja przygotowała spoty oraz portal informujący o właściwych zachowaniach wobec osób z niepełnosprawnością.
Szkolenia dla menedżerów
Teraz fundacja przystępuje do kolejnego etapu działań skierowanego do wewnątrz spółek grupy PKP. Przeprowadzone zostaną szkolenia dla kadry kierowniczej.
– Chcemy pokazać, jak zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, jak powinny być dostosowane miejsca pracy oraz jak zachowywać się wobec tych osób. Chcemy przełamać pewnego rodzaju opór i uświadomić nasze kadry, że zatrudnianie osób z niepełnosprawnością jest dla firmy bardzo dobrym pomysłem, zarówno ze względów finansowych, wizerunkowych, jak i integracyjnych – mówi Michał Tarcha, koordynator projektu.
Niska aktywność zawodowa
Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności jedynie 26,8 proc. osób z niepełnosprawnością jest aktywnych zawodowo.
– Wiele nam brakuje, aby dojść do pełni europejskich standardów. W Szwecji ten współczynnik wynosi aż 67 proc. – mówi Piotr Czarnota, osoba z niepełnosprawnością zatrudniona w PKP Intercity, jako główny specjalista ds. organizacji przewozu osób niepełnosprawnych.
Korzyści dla pracodawcy
Jak mówią organizatorzy projektu, zatrudnienie i integrowanie osób z niepełnosprawnością przynosi wiele korzyści. Do najbardziej widocznych zaliczają się korzyści ekonomiczne dla pracodawców, takie jak możliwość zwolnienia z opłaty PFRON, czy znaczna refundacja kosztów szkoleń dla osób z niepełnosprawnością. Instrumentów jest dużo, problemem jest fakt, że wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia lub nie wie, jak z nich skorzystać.

KOMENTARZE (1)