×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca w PKP: Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością przynosi korzyści

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 paź 2017 16:12

– Zmianę chcemy zacząć od siebie. Menedżerowie w spółkach grupy PKP przejdą szkolenia z zakresu zatrudniania osób z niepełnosprawnością, a docelowo spółki zwiększą współczynnik zatrudnienia tych osób - mówi prezes fundacji grupy PKP, Katarzyna Kucharek.

Praca w PKP: Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością przynosi korzyści
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Według różnych źródeł w Polsce może być od 4 do 7 mln osób z niepełnosprawnością.

Jedynie 26,8 proc. z nich jest aktywnych zawodowo.

- Problemem jest przede wszystkim niska świadomość społeczna, w tym ta wśród pracodawców – mówi prezes fundacji grupy PKP, Katarzyna Kucharek.

W lipcu tego roku fundacja grupy PKP zainaugurowała projekt „WidzialniPełnosprawni.pl”. Na dworcach w całej Polsce odbyły się już happeningi, podczas których pracownicy przekazywali informacje na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością oraz prowadzili prelekcje dla uczniów.

Akcję wzbogacała ścianka kolorowych kostek, z których uczestnicy mogli układać zdania, np. „My też kochamy piękne historie”. Trwa także kampania w środkach masowego przekazu. Fundacja przygotowała spoty oraz portal informujący o właściwych zachowaniach wobec osób z niepełnosprawnością.

Szkolenia dla menedżerów

Teraz fundacja przystępuje do kolejnego etapu działań skierowanego do wewnątrz spółek grupy PKP. Przeprowadzone zostaną szkolenia dla kadry kierowniczej.

– Chcemy pokazać, jak zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, jak powinny być dostosowane miejsca pracy oraz jak zachowywać się wobec tych osób. Chcemy przełamać pewnego rodzaju opór i uświadomić nasze kadry, że zatrudnianie osób z niepełnosprawnością jest dla firmy bardzo dobrym pomysłem, zarówno ze względów finansowych, wizerunkowych, jak i integracyjnych – mówi Michał Tarcha, koordynator projektu.

Niska aktywność zawodowa

Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności jedynie 26,8 proc. osób z niepełnosprawnością jest aktywnych zawodowo.

– Wiele nam brakuje, aby dojść do pełni europejskich standardów. W Szwecji ten współczynnik wynosi aż 67 proc. – mówi Piotr Czarnota, osoba z niepełnosprawnością zatrudniona w PKP Intercity, jako główny specjalista ds. organizacji przewozu osób niepełnosprawnych.

Korzyści dla pracodawcy

Jak mówią organizatorzy projektu, zatrudnienie i integrowanie osób z niepełnosprawnością przynosi wiele korzyści. Do najbardziej widocznych zaliczają się korzyści ekonomiczne dla pracodawców, takie jak możliwość zwolnienia z opłaty PFRON, czy znaczna refundacja kosztów szkoleń dla osób z niepełnosprawnością. Instrumentów jest dużo, problemem jest fakt, że wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia lub nie wie, jak z nich skorzystać.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca w PKP: Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością przynosi korzyści
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2017-10-08 07:23:17

    Ciekawe jakie? Chyba takie, by mieć darmowych pracowników i przez 4 lata nie płacić im pensji, jak Milmex Systemy Komputerowe.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA