PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Piotr Dardziński o doktoratach wdrożeniowych. To element większego planu

O swobodzie, pieniądzach i innych rozwiązaniach pobudzających współpracę na linii nauka i biznes rozmawiamy z dr Piotrem Dardzińskim, wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Piotr Dardziński o doktoratach wdrożeniowych. To element większego planu
Dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego (fot.PTWP)
REKLAMA
  • Na dniach rusza rekrutacja studentów do drugiej edycji programu Doktoraty wdrożeniowe. 2 450 zł stypendium może dostać 500 osób. 
  • O efektach pierwszej edycji rozmawiamy z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, który był gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  • Swoboda to jedno, ale trzeba też stworzyć optymalne warunki do realizacji pomysłów i dać na to pieniądze - odpowiada na pytanie, dlaczego tak długo musieliśmy czekać na skuteczny związek nauki i biznesu. 

Pod koniec maja rozpoczyna się rekrutacja studentów do drugiej edycji Doktoratów wdrożeniowych. Przygotowaliście 500 stypendiów. Czy to wystarczy?

Chciałbym, abyśmy się pomylili, a pomyłka poszła w tym samym kierunku, co przy pierwszej edycji. Wtedy założyliśmy, że po stypendia sięgnie około sześćdziesięciu doktorantów wdrożeniowych. Okazało się, że było ich blisko 400. Teraz rekrutujemy na 500 miejsc. Jeśli ta pula zostanie wyraźnie przekroczona, to jesteśmy na tyle zdeterminowani, by umożliwić młodym naukowcom, którzy chcą współpracować z biznesem, zrealizowanie ich planów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Moim zdaniem to wystarczy. W pełnym cyklu czteroletnich studiów jest to dwa tysiące osób. To na tyle duża liczba młodych naukowców, że będą mogli w istotny sposób wpłynąć na to, jak będzie wyglądał kształt prowadzonych badań czy zajęć na polskich uczelniach.

Skąd wzięła się ta liczba?

Pod uwagę wzięliśmy nasz potencjał gospodarczy, wielkość PKB, liczbę przedsiębiorstw czy uczelni. Te dane porównywaliśmy z innymi krajami, w których DW mają długą tradycję. Wyszło nam, że mniej więcej pięciuset doktorantów w Polsce powinno studiować w tej formule. Jednocześnie nie chcieliśmy złapać się w pułapkę ilość kontra jakość, dlatego też muszą to być najlepsze doktoraty tworzone przez najlepszych naukowców. Pięćset takich osób w Polsce jest. A jeśli okaże się, że jest ich więcej, dopiero wtedy będziemy się martwić.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Piotr Dardziński o doktoratach wdrożeniowych. To element większego planu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Rekrutantka 2018-05-22 09:15:41

    Nie macie pojęcia, jak działa rekrutacja na studia doktoranckie w uczelniach. Pan wiceminister chyba też tego nie wie. Uczelnie czekają teraz na rozstrzygnięcie konkursu, czyli dopiero dowiedzą się, kto dostanie dofinansowanie. Rekrutacja na studia nie rusza w momencie otrzymania tej informacji, bo to jest nierealne - trzeba ją najpierw przygotować. Nie ma mowy o tym, żeby studenci byli rekrutowani pod koniec maja, skoro konkurs ma być rozstrzygnięty w terminie do 2 lipca! Nie można rekrutować ludzi na program, którego jeszcze nie ma. Rekrutacja w najlepszym razie będzie pod koniec lipca, w przypadku znakomitej większości tych programów dopiero we wrześniu. Tak jak było to w zeszłym roku. Polecam zapoznanie się ze świetnym materiałem źródłowym, jakim jest... ogłoszenie o konkursie na stronie Ministerstwa.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA