Uczniowie z Radomia, objęci pilotażowym programem MON wspierającym wojskowe klasy mundurowe, odbywają praktyczne zajęcia na terenie działającej w tym mieście 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. We wtorek (27 lutego) uczestniczyli m.in. w szkoleniu strzeleckim oraz z zakresu walki wręcz.

W Radomiu pilotażowym programem resortu obrony narodowej objętych jest blisko 50 uczniów z trzech wybranych klas mundurowych Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Jak powiedział specjalista ds. szkoleń mundurowych w tej placówce, płk rez. Sławomir Gąsior, klasy objęte pilotażem raz w miesiącu odbywają szkolenia praktyczne na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.
Na zajęciach z taktyki uczniowie ćwiczą m.in. zasady zachowania na polu walki, przemieszczania się i skutecznej obrony. Podczas szkolenia strzeleckiego młodzi ludzie ćwiczą swoje umiejętności przy użyciu specjalnego symulatora, uczą się także składać i rozkładać broń.
Blok poświęcony szkoleniom z walki wręcz to z kolei zajęcia z użyciem karabinka ćwiczebnego, noża czy saperki. Część zajęć odbywa się na sali gimnastycznej, część w terenie.
Program pilotażowy został uruchomiony 1 września 2017 roku i potrwa dwa lata. Składa się on z zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Zajęcia odbywają się przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.
Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy.
Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z kolei osoby chcące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.
Obecnie w Polsce, w ramach pilotażu, działa 57 certyfikowanych klas mundurowych wybranych do programu z grona kilkuset w całej Polsce.


KOMENTARZE (0)